агенція новин

В Івано-Франківську міська рада зазіхає на квадратні метри Ратуші

 

 

Знайомство з Івано-Франківськом найчастіше відбувається з його центральної частини, де увагу гостей привертає одна зі знакових споруд міста − Ратуша, у якій розміщується Івано-Франківський краєзнавчий  музей. Він є, так би мовити, прологом перед знайомством з містом та областю загалом. Саме тут можна дізнатись про те, чим цікавий, багатий та гордий Прикарпатський край.

 

Проте, схоже, що невдовзі ходити буде нікуди, адже Івано-Франківська міська рада накинула оком на третій поверх краєзнавчого музею.

 

Нещодавно на сторінці краєзнавчого музею у соцмережі Фейсбук з’явився заклик про допомогу :

 

«Мистецький простір для громадськості, чи зала для «мерських» прийомів?! З 1958 року у ратуші працює обласний Івано-Франківський краєзнавчий музей. Допоки будівля музею перебувала в обласній власності, музей «не штормило». У 2012 році ратушу було передано у власність міста… З приходом нової міської влади почали виникати проблеми. Зараз міська влада намагається забрати її для власних потреб. І нам з вами слід вирішити, що важливіше для громади – історико-мистецький простір, якого і так не вистачає, чи чергова бюрократична установа?».

 

Спершу міські чиновники намагались отримати приміщення, змінивши умови користування площами. Мова йде про 120 квадратних метрів, які, впевнене керівництво музею, міська рада планує використовувати як зал для засідань.

 

Втім директор краєзнавчого музею Ярослав Штиркало підписати угоду про внесення змін до договору безоплатного користування приміщеннями музею відмовився.

 

Директор пояснює, що на третьому поверсі музею була постійно діюча експозиція народного мистецтва, тепер тут знаходиться виставкова зала, у якій проводяться міжнародні та всеукраїнські виставки. Планування таких заходів відбувається на рік вперед.

 

До прикладу, в січні цього року Івано-Франківський краєзнавчий музей презентував культурно-мистецький проект «Військово-польовий АРТ». Ініціатором та автором проекту був Павло Ротар – Віце - президент Асоціації «Україна-Франція», рядовий боєць Національної поліції України ГУНП у м. Києві.

 

У травні в рамках Міжнародного мистецького фестивалю країн Карпатського регіону «Carpathian Space» у Івано-Франківському краєзнавчому музеї проходив ряд виставок посольств країн-учасниць фестивалю. Зокрема: художня виставка «Від Дунаю до Карпат» (Болгарія);  фотовиставка (Польща);  виставка живопису Давида Шарашидзе (Грузія);  виставка «Франц Кафка» (Чехія); художня виставка (Словаччина); візуальний проект «Малий Карпатський Лабіринт» (Молдова); фотовиставка «Угорщина очима українських фотохудожників» (Угорщина).

 

Однак «не дотиснувши» дирекцію музею віддати залу добровільно, щоб відвоювати поверх, у мерії вирішили розпочати судову тяганину.

 

Директор музею Ярослав Штиркало каже, втрата музейних приміщень негативно позначиться на туристичному потенціалі краю та іміджі міжнародної музейної справи. У випадку, коли не буде місця для проведення виставкових заходів, від них доведеться відмовлятись.

 

«Нас хочуть позбавити можливості працювати на змінних виставках. Ми працюємо як для громади міста й області, так і для туристів, для тих, хто до нас приїжджає. При позбавленні нас третього поверху фактично одна із форм діяльності музею припиниться. Такими темпами, думаю, музей виживуть повністю», - констатує Ярослав Штиркало.

 

 

На підтвердження серйозності намірів 27 липня цього року Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради подав до Господарського суду про спонукання до укладення угоди про внесення змін до «Договору безоплатного користування (позички)».

 

У позові виконком посилається на необхідність використання частин нежитлових приміщень будівлі у цілях облаштування, обслуговування і підтримання в належному стані оглядового майданчика, а також забезпечення належного функціонування послуги з державної реєстрації шлюбу «Шлюб за добу».

 

Варто нагадати, Івано-Франківськ цього року приєднався до пілотного проекту Міністерства юстиції "Шлюб за добу". Перший такий експрес-шлюб відбувся 14 лютого саме у приміщенні міської Ратуші. Тоді на церемонію завітав і міський голова Руслан Марцінків. Однак, урочиста церемонія проводилась на другому поверсі Краєзнавчого музею. Та й за рішенням того ж виконавчого комітету такі церемонії можна проводити ще в Івано-Франківській обласній філармонії та Івано-Франківському академічному обласному музично-драматичному театрі імені Івана Франка.

 

З квітня 2014 по грудень 2016 року діяв договір безоплатного користування площами (позички).

 

У 2016 році дирекція музею зверталась до міського голови щодо продовження договору на безоплатне користування приміщеннями загальною площею 2017 м2 для розташування фондових, експозиційних, виставкових, службових та виробничих залів.

 

Проте незважаючи на це 15 березня 2017 року в угоді про внесення змін до Договору безоплатного користування (позички) та в акті приймання-передачі позички площі були зменшені до 1783,93 м2.

 

У зв’язку із введенням в експлуатацію оглядового майданчика, приміщення №1, 2, 14, 16 розташовані на першому поверсі, №44 – на другому, № 56, 58 – на третьому, №61 – на четвертому та №69 – на п’ятому поверсі розділені для спільного користування.

 

У приміщенні виставкового залу №54, площею 120 м2 в запропонованій угоді від 15 березня 2017 року позичкодавець – виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, виділив музею лише 15,88 м2.

 

Як йдеться у позовній заяві, угода та акт-передачі підписані не були. Натомість Управління культури, національностей та релігій ІФ ОДА направило лист, у якому не погоджується із запропонованим примірником додаткової угоди у частині площі орендованих приміщень та пропонує залишити третій поверх у користуванні музею.

 

 

 

В Управлінні культури національностей та релігій ІФ ОДА наголошують у рішенні сесії Івано-Франківської обласної ради від 8 червня 2012 року про передачу будівлі чітко прописано, що будівля Краєзнавчого музею, пам’ятка архітектури, передається з обласної комунальної власності у міську комунальну власність за умови надання в безоплатне користування Івано-Франківському краєзнавчому музею всіх займаних ним приміщень.

 

«Відповідно до цього рішення сесії очевидно, що відносини мають розвиватися у правовому полі. Івано-Франківський міськвиконком повинен надавати ці площі обласному краєзнавчому музею, адже у ньому знаходиться повний музейний фонд колекцій – це державний музейний фонд, а не якась приватна колекція», - наголошує керівник Управління культури національностей та релігій ІФ ОДА Володимир Федорак.

 


(акт прийняття-передачі)

 

Чиновник зауважує, що музей ціннісний, як для міста, так і для області. Відтак, каже Федорак, проводитимуться перемовини між представниками ОДА та Івано-Франківським міськвиконкомом. Якщо не буде відповідного розуміння в цьому контексті, констатує чиновник, питання доведеться вирішувати у суді.

 

За словами Володимира Федорака, додаткова угода, яку пропонував Івано-Франківський виконавчий комітет музею щодо передачі третього поверху, «не робить йому честі».

 

«Потрібно діяти згідно Закону. Припустимо у колізії, коли мерія має свої плани, в такому випадку має бути надана абсолютно рівнозначна площа, куди музей може перейти. Але таких варіантів, наскільки мені відомо, немає. Позиція обласної адміністрації абсолютно на стороні Краєзнавчого музею. Очевидно юристи Управління культури відстоюватимуть її у суді», - зазначає Володимир Федорак.

 

Чиновник додає, керівництво міста жодних попередніх узгоджень з Управлінням культури ІФ ОДА щодо передачі третього поверху музею не проводило: не було ні телефонних, ні усних, ні письмових звернень. Така позиція, зізнається Федорак, виглядає дивною та недержавницькою.

 

В Управлінні культури констатують - це неприємний інцидент.

 

Також додає Володимир Федорак, раніше, коли йшла мова про облаштування оглядового майданчика відбулась серія нарад, тоді міський голова Руслан Марцінків особисто телефонував. На спільній зустрічі мера та директора музею обговорювалось це питання. В ситуації з третім поверхом Ратуші нічого такого не було.

 

Щодо проведень у приміщенні Ратуші «Шлюбів за добу» є взаємні домовленості з директором музею Ярославом Штиркалом.

 

Володимир Федорак відмітив, в управлінні працюють над модернізацію музею, пишуться бізнес-плани, міжнародні проекти, щоб вишукувати кошти для його розвитку.

 

За його словами музей, як у 2012 році, так і зараз працює для потреб громадян області та Івано-Франківська і туристів, котрі приїжджають у край.

 

Вочевидь крапку в цій справі ставитиме суд. Слухання в Господарському суді Івано-Франківської області за позовом виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради відбудеться уже 22 серпня, о 10.00.

 

Олена Британська

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

11.07.2019

Зіновія Андрійовича у Надвірній знають багато років. Номер його мобільного — ніколи не був для мешканців загадкою, а двері його кабінету може вільно відчинити.

256
11.07.2019
Наталія Кушніренко

Андрій Іванчук - кандидат до Верховної Ради України по 88 виборчому округу, який охоплює Коломийський і Городенківський райони. Самовисуванець, 46 років.

359 1
10.07.2019

Володимир Зеленський назвав ймовірного очільника Івано-Франківської ОДА. Цю посаду може отримати чинний директор Бурштинської ТЕС Денис Шмигаль.

5453 1
10.07.2019

Говоримо з Оксаною Савчук про депутатську діяльність, нову якість політики і навіщо у парламенті представник від Франківська.

362
09.07.2019
Марія Лутчин

«Паттерн» – український кінотрилер з драматичним і динамічним сюжетом. Тут і гламур, і бійки, і погоні, і вбивство, і невидимі впливи таємних режисерів, і любов, яка перемагає.

979
08.07.2019

Він йде від партії «Слуга народу» у Верховну Раду від Калуського, Рогатинського та Галицького районів.

1471

Наше ставлення до поточних подій залежить від точки зору. Східні філософи казали про бачення з мишачої нори...

939

Ця публікація - практикум на тему "що робити".

1776 1

Недавно відмічали, за різною психологією, свято Перемоги і День Пам'яті.

1150

Карлос Кастанеда свого часу зауважив важливість того соціального імпульсу, що йде від дрібних (а хтось скаже – “побутових”) тиранів.

1274
28.06.2019

У США група сенаторів і заступник голови комітету Сенату з розвідки провели секретні слухання.

820
20.06.2019

Перед катастрофою в Чорнобилі робочі атомної електростанції нібито помітили в небі над містом містичне створіння.

1264 2
19.06.2019

Президент США Дональд Трамп засумнівався в існуванні невпізнаних літаючих об'єктів (НЛО) усупереч заявам американських пілотів про літальні апарати невідомої приналежності.

646
12.07.2019

На парафії святих Апостолів Петра і Павла у селі Старуня Богородчанського району відсвяткували храмове свято.

693
04.07.2019

У храм Святих Кирила і Методія у Крихівцях привезуть мощі Святого Апостола Юди Тадея для привселюдного вшанування.

703
06.06.2019

До мудреця прийшов воїн і сказав: − Послухай, я вже немолодий, багато часу провів у боях, і знаю, що смерть може наздогнати мене...

1595 1
15.07.2019

Фіртка повідомляла, що у квітні минулого року міністр інфраструктури України Володимир Омелян вніс у Кабмін подання про звільнення з посади голови Укртрансбезпеки Михайла Ноняка.

7386
14.07.2019

Пресслужба Тіни Кароль спростовує інформацію про виступ співачки в агітаційному концерті у Бахмуті.

1305
14.07.2019

Вчора поховали загиблих дітей. Похорон відбувся в селі Мала-Тур'я. Відео похорону дітей виклали у мережу на Ютуб-каналі АвтоМайдан.

4204
11.07.2019

За словами комунальників, вони будуть чистити резервуари для води.

3907