агенція новин

Судовий прецедент в Україні. Через "сусідські війни" міська влада за допомогою суду може змусити франківчанку облаштувати вздовж вулиці тротуар за свій кошт (фото+документ)

 

 

 

В Івано-Франківську міська рада судиться із мешканкою міста Мирославою Мунакатою щодо вирішення питання вирівнювання тротуару по вулиці Нова.

 

Судові спори у цій справі розпочались ще минулого року, сусіди звернулися до суду через земельний конфлікт, інформує Фіртка.

 

До суд звернулася сусідка Мирослави Мунакати, Наталія Шпачинська з позовом про усунення перешкод в обслуговуванні та користуванні житловим будинком по вулиці Нова, 18. Йдеться про приведення суцільної огорожі на межі будинків №18 та №16 до висоти 1.5 метра та прозорості не менше 50%, встановлення тротуару з ухилом не більше 20% за рахунок М.Мирослави та відшкодування 6000 гривень на судові витрати.

 

Також Мирослава Мунаката подала зустрічний позов до Шпачинської Наталії про зобов’язання припинити користування самовільно зайнятою земельною ділянкою  площею 0.0010 га, що належить позивачу. Тож франківчанка просила суд зобов’язати усунути перешкодити в користуванні будинковолодінням шляхом знесення самовільно збудованої реконструкції житлового будинку. У цьому судовому процесі вирішили питання щодо висоти огорожі, яку згодом зрізали навіть менше ніж передбачено рішенням Івано-Франківського суду та ухвалою Апеляційного суду.

 

На перший погляд у цих справах немає нічого дивного, конфлікт інтересів і не більше. Втім, вже у серпні Івано-Франківська міська рада подала до суду позовну заяву на Мунакату Мирославу Семенівну про примусове облаштування тротуару по вулиці Нова, 16 в Івано-Франківську з ухилом не більше 20%.

 

Через так би мовити "сусідські війни" не всім подобається облаштування тротуару. За словами мешканців, "вони впродовж  2015-2016 р. неодноразово звертались до міського голови, депутата Івано-Франківської міської ради Микули Р.В., ВДАІ м. Івано-Франківська, Інспекції ДАБК з приводу того, що їх сусідка — гр. Мунаката Мирослава Семенівна, що проживає у будинку по вул. Нова, 16 вимостила тротуар довжиною  приблизно 25 м (під’їзд до свого будинку)  з порушенням встановлених правил та норм щодо дозволеного відсотка поперечного ухилу тротуару, що створює загрозу їх життю, здоров'ю  та може призвести до завдання їм фізичної шкоди. Мешканці стверджують, що Мунаката М.С. на тротуарі вздовж свого домоволодіння по вул.Нова,16 зробила стьоки від свого помешкання на проїжджу частину вулиці з поперечним ухилом більше 20%. Це створює літнім людям проблеми у пересуванні до своїх домівок, адже у зимову пору року по такому підйому неможливо рухатись без докладання неабияких зусиль".

 

Жінка справді біля свого будинку залила бетонний тротуар, адже несила було терпіти бездоріжжя. Втім мови про стьоки на дорогу не може бути, адже дороги як такої взагалі немає - суцільне бездоріжжя.

 

«Мені не треба того тротуару, але коли дощі - перейтись по вулиці неможливо. Так, я облаштувала його за власні кошти і витратила чимало, але робила його й для перехожих. Інші сусіди та їхні діти ходять по тротуарі й не скаржаться на ухил. Виходить, що мене можуть тепер зобов’язати облаштувати повністю за свій рахунок ще й дорогу, вона теж там погана», - говорить жінка.

 

Так виглядає тротуар біля будинку М. Мунакати

 

До слова, вулиця Нова одна з найгірших у місті, чимало водіїв скаржаться на стан дороги. З протилежної сторони вулиці сусіди теж облаштували тротуари, під'їзди до будинків, але їм пощастило більше - з ними не судяться.

 

Як зауважила кореспонденту Фіртки, захисник пані Мирослави, адвокат Юлія Широких – «це прецедент у судовій практиці, адже у реєстрі немає жодної схожої справи за подібним позовом. Є різне, але, щоб міська влада зобов'язувала жителів облаштовувати за свій кошт вздовж вулиці тротуар - це прецедент на всю Україну».

 

В позовній заяві йдеться про те, що представник мешканців вул. Нова, сусід відповідачки звернувся до міського голови міста із зверненням щодо вирішення питання вирівнювання тротуару на вказаній вулиці в судовому порядку на яке відреагував юридичний відділ.

 

Як зазначають скаржники, «Мирослава Мунаката, що проживає на вул. Нова, 16 вимостила тротуар довжиною 25 метрів, під’їзд до свого будинку, з порушенням встановлених правил та норм щодо допустимого відсотка поперечного ухилу тротуару, що змушує мешканців вулиці переходити на інший бік дороги через проїжджу частину, що є небезпечним для життя та здоров’я, а ще неможливість проходу з візочками чи велосипедом». 

 

Позивач зазначає, «що проектування та будівництво нових, реконструкція та капітальний ремонт існуючих вулиць та доріг здійснюється згідно Державних будівельних норм «Вулиці та дороги населення пунктів» - ДБН В.2.3-5-2001.

 

Ці норми є обов’язковими для органів виконавчої влади, контролю та експертизи, місцевого самоврядування, підприємств установ і організацій незалежно від форми власності…  Відповідно до цього вищевказаного ДБН тротуари необхідно проектувати односхилими з похилами 20% у бік прохідної частини – рідше 25% і розміщувати в одному рівні з газонами та смугами озеленення»…

 

Далі мовиться, що "Мирослава Мунаката зробила тротуари односхилими від свого помешкання на проїжджу частину вулиці з поперечним ухилом більше 20%, без відповідної дозвільної документації. Чим порушила норми законодавства та створила літнім мешканцям проблеми у пересуванні".

 

Згідно з рішенням від 4 квітня 2016 року  Івано-Франківського міського суду ухвалою Апеляційного суду в Івано-Франківській області визначено, що «вимоги первісного позову про встановлення тротуару з ухилом не більше 20% за рахунок Мунакати М., таки не підлягають до задоволення, оскільки власником чи користувачем земельної ділянки зі сторони вулиці Мунаката М. не являється. ЇЇ бажання покращити стан примикаючої ділянки  комунальної власності шляхом влаштування тротуару виконано без дозволу відповідних служб та із порушенням вимог ДБН щодо можливого ухилу тротуару . При цьому  такий тротуар вона могла встановити тільки по межі своєї ділянки, а не й сусідньої».

 

 

Відповідно вимозі про  встановлення тротуару з ухилом не більше 20% за рахунок Мирослави Мунакати відмовлено з мотивів, що тротуар по вул. Нова є частиною вулично-шляхової мережі, а власником даної земельної ділянки є міська рада, тож позивачем тепер і виступає міська рада.

 

У позовній заяві міська рада  вбачає, що Мунаката порушила Правила благоустрою, оскільки вона не є балансоутримувачем вулично-шляхової мережі й не має права здійснювати реконструкцію тротуарів на власний розсуд.

 

При цьому представник юридичного відділу, який складав позовну заяву Андрій Устінський, просить суд зобов’язати Мирославу Мунакату  облаштувати за власні кошти тротуар по вулиці Нова з ухилом не більше 20%.   

 

А чи законно? Якщо мовиться про те, що  жінка не є балансоутримувачем вулично-шляхової мережі і порушила Правила благоустрою міста. Ситуація суперечлива та неоднозначна з боку позиції самої міської ради.

 

Так, цивільну справу за позовом Івано-Франківської міської ради про примусове облаштування тротуару розглядає від 20 вересня 2016 року суддя Польська М.В.

 

Мирослава Мунаката, неодноразово зверталась до міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа стосовно вирішення цієї проблеми.

 

"Я двічі писала звернення до міського голови та була на прийомі в Руслана Романовича, але він залишив моє прохання без уваги. Лише сказав, що питання направить на комісію", - зазначає пані Мирослава.

 

Крім того, жінка звернулась й до депутатів міської та обласної ради з проханням врегулювати ситуацію, а зокрема посприяти у виділенні коштів для того, щоб відремонтувати, якщо не дорогу, то бодай тротуари вздовж вулиці.

 

Одне із звернень від Мирослави Мунакати отримав депутат Івано-Франківської міської ради Віталій Мерінов.  Так, 7 грудня 2016 року,  він звертався із депутатським зверненням  до міського голови Руслана Марцінківа про включення до бюджету міста на 2017 рік фінансування брукування пішохідних доріжок по вул. Нова перед будинками в приватному секторі.

 

 

Депутату прийшла відписка за підписом першого заступника міського голови Миколи Вітенка, в якій зазначалось: «Повідомляємо, на момент надходження Вашого звернення титульний список на капітальний ремонт міжбудинкових проїздів і прибудинкових територій на 2017 рік уже сформовано. Зазначеним проектом титульного списку на 2017 рік не передбачено благоустрій території перед будинками в приватному секторі на вул. Нова №16, 18, 20».

 

 

Цікаво, що  подібний запит В.Мерінов подав у Департамент  житлової, комунальної політики та благоустрою міста. Через декілька днів від відповіді за підписом Миколи Вітенка, директор департаменту Михайло Смушак надав документ з наступним тексом:

 

«На даний час, на підставі  опрацьованих депутатських звернень, звернень мешканців міста, рішень комісій з безпеки руху, листів, звернень та розрахунків комунальних підприємств, громадських організацій, Департаментом сформовано пропозиції до міського бюджету на 2017 рік і направлено у фінансове управління виконкому міської ради та голові постійної депутатської комісії з питань бюджету для подальшого формування проекту плану міського  бюджету. Остаточні титульні списки будуть складатися у відповідності до затвердженого ними бюджетних призначень і оцінки загально-технічного стану кожного окремо взятого об’єкту».

 

 

Отже, виходить, насправді список не був сформований?  До слова, головою комісії з питань бюджету є  депутат «свободівець» Роман Онуфріїв.

 

Суб’єктивно можна стверджувати, що міська рада вирішила перекласти обов’язки балансоутримувача на плечі мешканців міста, в даному випадку М. Мунакату. 

 

Тим більше, що пані Мирослава від виконавчого комітету отримала відповідь на своє звернення в якому мовиться, «що балансоутримувачем вулиці Нова є КП «Муніципальна дорожня компанія», раніше КП «ДРЕУ».

 

В результаті, у затвердженому плані серед кілька десятків вулиць, грошей у міському бюджеті для вулиці Нова не знайшлося.

 

Як зазначають юристи, "відповідно до п.1.5. Правил дорожнього руху, затверджених Постановою КМУ від 10 жовтня 2001 р. № 1306 ( далі — правила ПДР), дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.

 

Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити підрозділ міліції, власника дороги або уповноважений ним орган. Тому всі мешканці просили міського голову зобов’язати особу, яка вимостила такий високий тротуар – Мунакату М.С. привести цей тротуар до норми ( тобто в той стан, в якому він був)."

 

Втім зрозуміло, що це справа міських комунальників, адже логічніше було б для всіх мешканців облаштувати пішохідні тротуари та дорогу згідно норм. Натомість міська влада вирішила руками мешканки облаштувати тротуар.

 

Загалом, ще у 2015 році Управління МВС України в Івано-Франківській області відділення Державтоінспекції  з обслуговування м. Івано-Франківська при УДАІ у відповіді на скаргу, зазначено, що УДАІ УМВС після обстеження території надав вимогу балансоутримувачу  вулично-шляхової мережі привести тротуар до нормативного стандарту.

 

30 березня у міському суді відбудеться слухання у справі щодо примусового облаштування тротуару.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


25.03.2017 1182 1
Коментарі (1)

Çàãðóçêà...
Василь Медвідь 2017.04.02, 12:49
Дивно, що міська влада замість того, щоб подякувати жінці за облаштування тротуару своїми силами, подає на неї позов до суду. Для того, щоб люди самі не ремонтували на власний розсуд тротуари, їх повинна ремонтувати міська влада! Але цинізм міської влади в деталях - позов поданий владою відносно "порушення чинних будівельних норм і стандартів". Тобто, якби громадянка міста облаштувала тротуар за власний кошт з дотриманням чинних будівельних стандартів, то предмету позову не існувало б в принципі..... Виявляється, міська мерія дуже ревно стежить за дотриманням будівельних стандартів. Тому хочу запитати мера МАрцінківа, яким стандартам відповідає покладений асфальт на вулицях, який зліз цієї весни разом зі снігом? яким стандартам відповідає тротуарна плитка з його підшефного заводику, яка розлазиться і розсипається на морозі за декілька років експлуатації? Яким стандартам відповідає болото і калюжі на нещодавно вимощених тротуарах? Яким стандартам взагалі відповідає так-званий "благоустрій" в місті, який виглядає жахливо? І чи не очікує Мер масових позовів до суду від громадян міста з вимогою компенсації нанесених збитків місту з власної кишені?
20.02.2019

У системі публічних закупівель Prozorro трапляються випадки, коли бюджетні установи укладають угоди з підрядниками ледь не відразу після їх реєстрації.

326 2
16.02.2019

Усе в домі мешканки прикарпатського селища Обертина Мирослави Погорєлової нагадує про сина Михайла, загиблого бійця батальйону патрульної служби міліції особливого призначення “Івано-Франківськ”...

437
15.02.2019
Юлія Ободянська

Дисципліна депутатів Івано-Франківської облради значно погіршилася. Якщо 2017 року прогульником був кожен третій, то за рік до парламентських виборів цей показник зріс майже до 50%.

568
04.02.2019
Лілія Горковенко

Володимир Ільків та Назар Морозко – талановиті майстри по роботі з деревом з Івано-Франківська, які сьогодні займаються справді унікальним проектом «Середньовічна корабельня».

3340 1
01.02.2019

За три роки Івано-Франківська міська рада утворила сім нових комунальних підприємств, заклавши у їхні статутні фонди десятки мільйонів гривень.

985 1
30.01.2019
Віталій ДАНКЕВИЧ

Допоки 18-й рік поспіль в українському суспільстві триває дискусія про необхідність впровадження чи не впровадження ринку земель, він давно існує, діє і навіть розвивається...

690 1

Дохідна частина бюджету Франківська 2-й рік поспіль становить 3 млрд.грн. без змін, без росту.

850

Роздати майно бідним. Церква знає, що для того, щоб врятувати світ, треба відійти від нього, бути ззовні, а не всередині.

243

Предки наші по дрова - до лісу йшли. А кабінетні "наші" - заготовляють просто в місті.

901

Якось на тренування не прийшов наш воротар, і він став у рамку воріт. З того часу фактично завжди займав місце у воротах.

1367
21.02.2019

Дослідження проводяться в рамках SETI - міжнародного проекту з пошуку позаземних цивілізацій.

63
13.02.2019

Центральне Розвідувальне Управління розсекретило інформацію про таємничі пошуки. Дані були опубліковані в мережі. Співробітників ЦРУ зацікавили події, які відбувалися на території Непалу і Бутану (відомий як "королівство щастя") у 1968 році. Ці держави р

377
04.02.2019

Поховання було виявлено в провінції Ель-Мінья, що на півдні від Каїра.

577
22.01.2019

13 січня парафія Миколаєво-Успенського собору міста Коломиї вийшла з канонічної юрисдикції Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви.

2433 2
14.01.2019

В Івано-Франківську завершився ювілейний фестиваль "Коляда на Майзлях".

1267
04.02.2019

Одного разу чоловік сидів в оазисі, біля входу в одне близькосхідне місто.

458
20.02.2019

На Прикарпатті з’явились перші весняні квіти — первоцвіти.

1693 2
20.02.2019

Цього року управління капітального будівництва відремонтує низку франківських доріг на загальну суму 70 млн грн.

1477
19.02.2019

Водій та пасажир автівки, яку поліцейські зупинили за порушення правил дорожнього руху, влаштували бійку.

2197
19.02.2019

Рівно п`ять років тому, ввечері 18 лютого іванофранківці взяли штурмом і ледь не спалили обласне управління міліції та Служби безпеки України.

1318