агенція новин

Про «необхідність ідеології»

 

Є теми, які постійно нависають над тобою, а ти їх відправляєш кудись подалі. Й не тому, що вони неприємні, а тому, що нібито не на часі. Але стається щось таке, що тебе провокує. І починаєш писати.

 

Десь в інтернеті прочитав про те, що міністерство інформполітики (Мінстець) у перебігу підготовки до 25 річниці Незалежності розіслало телеканалам пропозицію «освітити етапи створення держави» та додало до цього відповідну довідку, вироблену Українським інститутом національної пам’яті. На каналах хто посміявся, а хто й, згадавши темні часи «темників», виконав чиновницьке побажання. Ну й біс з ними всіма. Але принагідно згадалися десятки розмов про те, що, мовляв, «державі потрібна ідеологія». Навколо, аби ви знали, дуже багато людей, котрим це свербить. Котрі не можуть без ідеології.

 

З нею простіше. Особливо в часи, коли не стає суспільної довіри. Коли її просто нема. Тоді у тих головах, які впевнені в існуванні простих ефективних рішень, виникає думка про державну ідеологію. От що всіх з’єднає! При тому ті голови прагнуть не м’якого формату титульної «національної мрії», а чогось зобов’язуючого, з присмаком директив ЦК…

 

По перше, ідеологія не виникає з умоглядних бажань. Ідеологія завжди супроводжує те, що в історії називається «великим проектом». Себто супроводжує імперську або ж релігійну експансію в їх модерних (після 1914 року) варіантах. Українські еліти не мислили, не мислять й не збираються мислити в рамках «великого проекту». Різні її частини беруть участь у чужих «великих проектах» — атлантичному (більшість) або російському (меншість). Або ж культивують містечкову кланово-племінну автаркію (ще одна меншість).

 

По друге, в межах України не видно команди, яка могла би здійснити власний «великий проект». Ця відсутність багатозначна. Вона складається з чотирьох позицій: відсутності відповідних (лідерських, проривних) моделей мислення, відсутності фінансових ресурсів, відсутності суспільної солідарності та відсутності оригінальної міської культури, яка б підтримувала не етнічний, а громадсько-політичний рівень національної ідентичності.

 

По третє, ґрунтом для виникнення державної ідеології слугує зовсім не історичне минуле, як думають деякі, й не опереткове народолюбство політично-бізнесових зграй, а «технологічні пакети» модерних міфів, якими оперує соціально успішне (центрове, прогресуюче), мобільне та зґуртоване корпоративне середовище. В неофеодальній та світоглядно розпорошеній Україні таких «пакетів» не пропонується. Замість творення національної «Силіконової долини» — одне лише тупе хуторянське філософствування.

 

Тому в нас квітнуть провінційні «квазіідеологічні» конструкції, базовані або на прямому популізмі, або на безсовісній експлуатації історичної спадщини. Їхня небезпека навіть не в тому, що вони спекулятивні у гіршому розумінні цього слова. Найстрашніше те, що ці конструкції немічні, несучасні, заздалегідь програшні й не можуть на рівних конкурувати з ідеологіями «великих проектів».

 

Ці недоідеології лише скомпроментують тих, хто довірливо, або ж задля користі встане під їхні знамена. Так само, як заточена під архаїку продукція Мінстеця нині компроментує діючу владу. А ще ті недоідеології, в разі отримання державного статусу, вимагатимуть жертв. В першу чергу диктуватимуть задушливу одностайність мислення і переслідування усього, що «неправильно дихає». Ми це вже проходили.

 

Тому, до пори до часу, краще керуватися форматом громадянських обов’язків та зміцнювати свободу думки як об’єктивну перевагу над ситуацією ідеологічної однорідності. Навіть якщо більшості (котра, як відомо, завжди неправа) буде від цього некомфортно. Більшість якось перетопчеться.

 

Володимир Єшкілєв,

Репортер

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


Коментарі (1)

Çàãðóçêà...

Wasyl Ryba 2016.08.26, 11:24
вкурвило: "Навіть якщо більшості (котра, як відомо, завжди неправа) буде від цього некомфортно. Більшість якось перетопчеться.". більшість -се ми русини-укр. Се ми маєм сю аморфну масу містечкової еліти -факт. А от осколки "великих проектів" на наші території втюхуют нам своє. а воно якось не лізе, бо вівці чуют що се щось картаве, їм не природне. Осколки нервуютсі, підключают мєстних бариг, а воно все одно не йде "на ура", бо «від цього некомфортно» як каже сам автор. Але не будем за всю країну, а от тут. Фактом у нас з 1990р. діє НІ Т.Шевченка «В свої хаті –своя правда і сила і воля!», тобто побудова фундаменту УССД. Війна поширила її далі на схід і в глибину владного істеблішменту. На такому етапі всі більші проекти повинні відігравати лише допоміжну роль у сі роботі. Бо яка чогось будова, як основи ще нема. В світі се називают –національно-екзистенціальна ідеологія. ЇЇ прив'язав до нашого грунту найбільший наш сучасний національний ідеолог ц.н.В.Іванишин. і раз автор далі щось шукає то він сего факту не хоче видіти. А шукати треба, бо маєм крах нашої багатовекторности, гейропейської інтеграції, монетаризму і дуже вільного ринку, віри у нам добрі плани МВФ. Народови вже надоїли сі болотні вогні. Та й великий проект у нас є. зачатки їго викладав Корчинський, якого ви донині рекламуєте. Обривки їго плану і вже реалізації я викладаю у репліках, на Фіртці зокрема. Є «Білі орли Карпат», їх брошура «Опус деу» з 2006р. –автор її помер у 2010р.. Якщо не читали, то читайте і розбивайте їго критиков, Я не нарцис – пережию. Ви ж вже сами зафрендилисі на моїм ФБ. Коротко для публіки: вступ: нема вже Атлантичного проекту, є окремі європейський і англосаксонський проекти, є китайський, халіфатский проекти та декілька спроб, зокрема амеріка латина, під дахом поки що, БРІКС. Проект – під дахом англосаксонского проекту відновити євразійську імперію під назвою Русь з столом у Києві для стримуваня розширеня Китаю на Захід. Їх проект такий вже є, але з столом у Москві. Майдан похитнув їх віру в Москву, бо під неї навіть Бацька не хоче лігати. Війна на сході, не лиш за часткові для нас річи, як упад ЄС, НАТО, ООН, богатих арабів, а й питані де буде столиці Руси, та пов'єзані з сим форми об'єднані народів у війсково-політичний блок Русь. То що ви з Головенским мене пускаєте до коментів на Фіртці, колонка НН зліва тоже мені помагає у оглядах трендів. се вже рахую формов співпраці, а мож і далі йти. Щісті, здоров'є!
22.08.2019
Марія Лутчин

21 січня 1990 року національний стяг на риштуванні ратуші підняв рухівець, оператор ОТБ «Галичина» Тарас Майстришин.

322
20.08.2019
Марія Лутчин

Ми звернулися до емігрантів з Прикарпаття різного віку, статі та соціального статусу з питанням, що має змінитися в Україні, щоб вони повернулися на Батьківщину?

2207
15.08.2019
Марія Лутчин

"Ми взяли потужний темп, люди до цього звикли і вимагають більшого, збавляти вже не можна".

2345
14.08.2019
Лілія Горковенко

Про сучасний стан, перспективи функціонування, співпрацю з правоохоронними органами та владою розмірковує Володимир Данів – керівник Івано-Франківського обласного громадського формування.

1893 2
13.08.2019
Люся Грибик

Івано-Франківськ за останні роки став відомим завдяки проведенню декількох міжнародних фестивалів. Одним з них є Крайка.

1895 1
12.08.2019
Лілія Горковенко

Як і обіцяли, після офіційного призначення ми поспілкувалися з головою Івано-Франківської обласної державної адміністрації Денисом Шмигалем.

6140

Ціна росте хутчіш за міст – комусь це вигідно, еге ж?.. Замість потроєння вартості – мер навпаки міг отримати чималу компенсацію. Але чомусь так не зробив…

698

Моя любов до селян абстрактна. Я люблю їх за те, що жодне селянське повстання не призвело до створення держави, до створення апарату насилля.

115

Знаєте, коли звучить ім‘я Квентіна Тарантіно, то кожен хто знає цю людину одразу цікавиться причиною озвучення такого слова.

455

Все в мозку. Центр курування оргазмами просто в нашій голові. Іноді мене можуть збуджувати найнесподіваніші речі.

498
20.08.2019

"Мисливець за інопланетянами" Скот Ворінг стверджує, що на фотографії, яку зробив марсохід NASA, зображено жінку, чоловіка і дитину.

174
12.08.2019

З огляду на розвиток науки, піраміди тримають таємниці під піском і не дають дослідникам розкрити всі секрети історії.

484
08.08.2019

Крихітні безхребетні, які вважаються найживучішими істотами на Землі, були на борту ізраїльського місяцехода "Берешит".

528
12.08.2019

Капелан Івано-Франківського клінічного центру паліативної допомоги Ярослав Рохман номінований на медичну відзнаку України "Орден Святого Пантелеймона".

922
10.08.2019

Усі ми живемо у світі із шаленим темпом ритму, ретельним плануванням, напруженими робочими графіками.

842
20.08.2019

Мандрівний проповідник прийшов з важкою вістю у чуже місто.

131
21.08.2019

Виступ українського льотчика публіка супроводжувала гучними оплесками.

1784 1
21.08.2019

Українська співачка Тіна Кароль, яка зняла у США новий кліп, дала ще один привід говорити про себе.

11290 1
20.08.2019

Український співак Арсен Мірзоян разом із зірковою дружиною та дітьми вирушив на відпочинок до Карпат.

1728
20.08.2019

У присутності двох свідків керманич пройшов огляд на стан сп’яніння. Результат тесту виявився позитивним - 5.00 проміле алкоголю.

2292