агенція новин

«Муніципальна варта» на мільйон: охорона мера за бюджетні гроші чи спокій громади?

 

/data/blog/111413/e8471cf8d205ff35ccb3c3ffe01a3636.jpg

 

В Івано-Франківську створили нове комунальне підприємство «Муніципальна варта» зі статутним капіталом 1 мільйон.
 
 
На сесії міської ради розглянули питання щодо створення нового КП «Муніципальна варта».
 
 
Керівник «Івано-Франківська обласна асоціація учасників та ветеранів АТО» Тарас Шпук зауважив, що Статут майбутнього підприємства не відповідає законодавству та запропонував відкласти дане питання на доопрацювання.
 
 
Таку ж думку підтримав заступник керівника патрульної поліції Олег Сердюк.
 
 
«На жаль, патрульна поліція нещодавно долучилась до цього. Але цього часу виставило для вивчення даного Статуту підприємства, який суперечить законодавству. Тому варто відправити це питання на доопрацювання», - відмітив заступник керівника патрульної поліції Олег Сердюк.
 
 
Як пояснила начальник юридичного відділу МВК Надія Кедик, Статут відповідає чинному законодавству, «якихось порушень нема, і, щоб ми надавали їм якісь повноваження, які не входять, то ні".
 
 
Міський голова Руслан Марцінків зауважив, що не отримував зауважень з боку патрульної поліції, а юридичний відділ міськради нічого незаконного не вбачає.
 
 
Не зрозуміло, на підставі чого, згідно законодавста працівники даного КП виписуватимуть протоколи. Проте міський голова поспішив запропонувати таки створити під час сесії міської ради, 8 липня, комунальне підприємство, а потім вносити зміни до Статуту.
 
 
Відтак, шляхом голосування 26 депутатів таки створили КП «Муніципальна варта», 10 утрималось, 2 не голосувало.
 
 
КП «Муніципальна варта» працюватиме над профілактикою правопорушень в місті, а також забезпечуватиме охорону громадського порядку. Комунальне підприємство також співпрацюватиме із поліцією. Зокрема, передбачена допомога поліції у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, забезпечення безпеки дорожнього руху, боротьба з дитячою бездоглядністю та правопорушеннями неповнолітніх.
 
 
Окрім того, «вартові» займатимуться охороною майна, що перебуває у комунальній власності міської ради. Статутний капітал нового підприємства складе один мільйон гривень. А на найближчій сесії Івано-Франківська міськрада створить ще одне комунальне підприємство.

 

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13567448_606264209534139_1182825489840726220_n.jpg?oh=2b1282853c7408ffe92c0b12716e8e10&oe=57F1A2C2

 

«Метою є робити все те, що робить поліція. Навіщо, створювати таку варту і витрачати з бюджету кошти. Для громади створення такого комунального підприємства обійдеться в 1 000 000 грн. Це, що персональна охорона міського голови, щоб виводити неугодних. Руслан Марцінків Ви що відчуваєте себе в небезпеці» - коментує громадська активістка Наталія Сербин.

 

Депутат Івано-Франківської міської ради від партії «Українське об’єднання патріотів - УКРОП» Мстислав Тарас каже, що не розуміє, для чого створювати дане комунальне підприємство і витрачати мільйони гривень з міського бюджету.

 

«Муніципальна варта створюється «з метою профілактики правопорушень і забезпечення охорони громадського порядку на території міської ради, забезпечення виконання рішень міської ради, виконавчого комітету та розпоряджень міського голови, сесії міської ради». Для чого Івано-Франківську таке комунальне підприємство? Профілактикою правопорушень і забезпеченням охорони громадського порядку займається поліція. Окрім того, складається враження, що створення Муніципальної варти необхідне тільки Руслану Марцінківу. 8 липня на сесії міської ради Івано-Франківська я як депутат Івано-Франківської ради від партії «Українське об’єднання патріотів - УКРОП» голосуватиму проти створення Муніципальної варти в нашому місті», - каже депутат.

 

Але, для заступника міського голови Олексій Кайда, дивним є вимога активістів відмінити рішення, щодо створення Муніципальної варти. За його словами, вона створена для підсилення роботи патрульної поліції.

 

"Комунальне підприємство буде працювати, щоб наше місто було безпечним "-зазначив Олексій Кайда.

 

За словами О.Кайди статут "Варти" створений вже на основі Муніципальних варт Вінниці, Тернополя та Луцька. Також він каже, що існує положення від Нацполіції щодо згоди на створення даного комунального підприємства.

 

Ми вирішили розібратися, що це за підприємство і чи дійсно його діяльність буде законною.

 

Згідно його статуту основною метою його діяльності є забезпечення громадського порядку, профілактика правопорушень та взаємодія з органами нацполіції.

 

Нас зацікавило, а яким же чином будуть забезпечувати громадський порядок представники недержавного органу, з відповідними повноваженнями, а підприємства?

 

Згідно того ж таки статуту, «Муніципальна Варта» забезпечує попередження, запобігання та припинення правопорушень на громадський порядок і громадську безпеку у встановленому законодавством порядку.

 

Але закону, що надавав би такі повноваження комунальному підприємстві НЕМАЄ. Дійсно, закон про муніципальні варти розглядався Верховною Радою України. Але він НЕ був прийнятий (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55192).

 

Згідно чинного законодавства України, охороною громадського порядку займаються органи і підрозділи МВС. (http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z0777-15) (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/876-18).

 

Втім, згідно закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», громадяни мають право приймати участь в охороні громадського порядку. Але виключно у складі громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1835-14).

 

Що це за формування, і як воно створюється? Дане Формування створюється, як  громадське об'єднання на добровільних   засадах   з   метою   сприяння   органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Державній прикордонній службі та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні кримінальних і адміністративних правопорушень, захисті життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні   людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних ситуацій.

 

Це витяг із типового статуту таких формувань, затверджений кабінетом міністрів (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1872-2000-%D0%BF).

 

Згідно цього ж таки типового статуту, дане формування НЕ МОЖЕ вести діяльність, метою якої є отримання прибутку! (стаття 47).

 

Тоді як, у випадку «Муніципальної Варти» створюється комунальне ПІДПРИЄМСТВО, яке, як юридична особа, функціонує задля отримання прибутку. І воно аж ніяк не являється добровільним об’єднанням людей, і до того ж, підпорядковується органам місцевого самоуправління.

 

З вищесказаного виходить, що дане комунальне підприємство НЕМАЄ ніяких повноважень по охороні громадського порядку, а в його статуті, всупереч закону, працівникам підприємства надається право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби та службових собак відповідно до Закону. Таке право мають ВИКЛЮЧНО воєнізовані і спеціально утворені державні формування, співробітники яких являються військово- або держслужбовцями, чи громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону. І то останнє має таке право, тільки виключно у спільному патрулі із співробітниками МВС.

 

Тобто, виходить, що міська рада САМОВІЛЬНО, порушуючи закон, надає ПІДПРИЄМСТВУ прав, яких воно НЕ МОЖЕ МАТИ.

 

В іншому ж випадку, створюється комунальне підприємство, що немає ніяких особливих повноважень, а зазначені цілі буде здійснювати на загальногромадянських правах. Таких, які є і у нас з вами. За наші кошти.

 

Згідно статуту співробітниками нового комунального підприємства надається право складати адміністративні протоколи.

 

У нашому законодавстві є чіткий перелік осіб, які мають таке право, зазначений він у ст.255 Кодексу України про адміністративні порушення (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/80732-10/page4). Так ось, там йде мова, що таке право мають посадові особи уповноваженні міською радою.

 

Ми знайшли роз’яснення хто такі посадові особи на сайті Державної інспекції України з питань праці. Дійсно до них відносяться працівники комунальних підприємств (http://dpu.gov.ua/Lists/news/DispFormTrue.aspx?ID=491). Втім, список повноважень таких осіб теж визначений, у тій самій ст.255.

 

Отож, працівники КП «Муніципальна Варта» зможуть складати протоколи по факту порушень енергією чи газом, пошкодження газопроводів, по траві посівів або знищенню зібраного врожаю, незаконного посіву маку чи марихуани, порушення порядку взяття на облік та строків заселення жилих будинків і жилих приміщень, Порушення правил користування жилими будинками і жилими приміщеннями, самоправне зайняття жилого приміщення, порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, Порушення правил паркування транспортних засобів, порушення правил тримання собак і котів, порушення правил торгівлі і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю, обман покупця чи замовника, порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, порушення законодавства про захист прав споживачів, порушення встановленого порядку промислової переробки, зберігання, транспортування або знищення конфіскованих спирту, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, порушення правил торгівлі на ринках, Торгівля з рук у невстановлених місцях, куріння тютюнових виробів у заборонених місцях, Завідомо неправдивий виклик спеціальних служб, порушення порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, порушення законодавства про об'єднання громадян, проживання без паспорта, умисне зіпсуття паспорта чи втрата його з необережності, невжиття заходів щодо забезпечення охорони посівів снотворного маку чи конопель, місць їх зберігання та переробки (частина 1), Порушення порядку ведення єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

 

Тобто, вони дублюватимуть повноваження уже існуючих органів.

 

В інших випадках створення такого підприємства не виглядає доцільним, заради того, щоб хтось, наприклад, міг скласти протокол про порушення правил тримання котів і собак.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ростислав Ковтун, Влад Раєнко

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


Коментарі (2)

Çàãðóçêà...

Славко Задунайский 2016.07.19, 15:10
Кожного бажаючого послужити в тій "варті" відправити повоювати на рік в АТО,а потім нехай служать.
Сергей Тернавский 2017.01.22, 15:35
Пусть в АТО идут.
22.08.2019
Марія Лутчин

21 січня 1990 року національний стяг на риштуванні ратуші підняв рухівець, оператор ОТБ «Галичина» Тарас Майстришин.

318
20.08.2019
Марія Лутчин

Ми звернулися до емігрантів з Прикарпаття різного віку, статі та соціального статусу з питанням, що має змінитися в Україні, щоб вони повернулися на Батьківщину?

2193
15.08.2019
Марія Лутчин

"Ми взяли потужний темп, люди до цього звикли і вимагають більшого, збавляти вже не можна".

2340
14.08.2019
Лілія Горковенко

Про сучасний стан, перспективи функціонування, співпрацю з правоохоронними органами та владою розмірковує Володимир Данів – керівник Івано-Франківського обласного громадського формування.

1891 2
13.08.2019
Люся Грибик

Івано-Франківськ за останні роки став відомим завдяки проведенню декількох міжнародних фестивалів. Одним з них є Крайка.

1884 1
12.08.2019
Лілія Горковенко

Як і обіцяли, після офіційного призначення ми поспілкувалися з головою Івано-Франківської обласної державної адміністрації Денисом Шмигалем.

6138

Ціна росте хутчіш за міст – комусь це вигідно, еге ж?.. Замість потроєння вартості – мер навпаки міг отримати чималу компенсацію. Але чомусь так не зробив…

693

Моя любов до селян абстрактна. Я люблю їх за те, що жодне селянське повстання не призвело до створення держави, до створення апарату насилля.

113

Знаєте, коли звучить ім‘я Квентіна Тарантіно, то кожен хто знає цю людину одразу цікавиться причиною озвучення такого слова.

453

Все в мозку. Центр курування оргазмами просто в нашій голові. Іноді мене можуть збуджувати найнесподіваніші речі.

496
20.08.2019

"Мисливець за інопланетянами" Скот Ворінг стверджує, що на фотографії, яку зробив марсохід NASA, зображено жінку, чоловіка і дитину.

171
12.08.2019

З огляду на розвиток науки, піраміди тримають таємниці під піском і не дають дослідникам розкрити всі секрети історії.

481
08.08.2019

Крихітні безхребетні, які вважаються найживучішими істотами на Землі, були на борту ізраїльського місяцехода "Берешит".

525
12.08.2019

Капелан Івано-Франківського клінічного центру паліативної допомоги Ярослав Рохман номінований на медичну відзнаку України "Орден Святого Пантелеймона".

920
10.08.2019

Усі ми живемо у світі із шаленим темпом ритму, ретельним плануванням, напруженими робочими графіками.

841
20.08.2019

Мандрівний проповідник прийшов з важкою вістю у чуже місто.

129
21.08.2019

Виступ українського льотчика публіка супроводжувала гучними оплесками.

1774 1
21.08.2019

Українська співачка Тіна Кароль, яка зняла у США новий кліп, дала ще один привід говорити про себе.

11221 1
20.08.2019

Український співак Арсен Мірзоян разом із зірковою дружиною та дітьми вирушив на відпочинок до Карпат.

1717
20.08.2019

У присутності двох свідків керманич пройшов огляд на стан сп’яніння. Результат тесту виявився позитивним - 5.00 проміле алкоголю.

2290