агенція новин

Московський патріархат vs УГКЦ у Коломиї: громада бореться за храм

 

 

4 червня без сумніву увійде в історію Коломиї. Символічно, що це сталось саме сьогодні - в День Пресвятої Трійці. Середмістя Коломиї стало свідком багатьох важливих подій.
 
 
З ініціативи громадських активістів від міської ратуші до символічної Могили борцям за незалежність України пройшла велелюдна хода, в якій взяли участь представники різних політичних партій та громадських організацій, духовенство УГКЦ, представники депутатського корпусу та виконавчих структур.
 
 
Після панахиди представники духовенства увійшли до церкви Благовіщення, де, після нетривалих перемовин з правлячим парохом, здійснили богослужіння. Важливо відмітити: до сьогоднішнього дня в храмі здійснювала відправу громада УПЦ (Московського патріархату).
 
 
 
 
"В країні війна, а московський патріархат керується ідеями загарбника, тому ми не хочемо, щоб коломийська святиня мала якийсь зв'язок із окупантами!", - обурюється громада міста.
 
 
Без конфліктів, криків й сутичок коломияни звернулися до вірян і наставників церкви з єдиним: дозволити всім містянам відвідувати церкву, адже наразі багатьох патріотів зупиняє підпорядкованість Благовіщинської церкви московському патріархату.
 
 
З метою уникнення загострення ситуації представники влади, громадських активістів, священнослужителів різних конфесій та силових структур провели тривалі консультації, в наслідок яких було прийняте наступне рішення:
  • будь-які богослужіння в церкві тимчасово припинити;
  • створити робочу групу з представників різних конфесій, влади, представників депутатського корпусу, які вже у вівторок повинні провести першу зустріч з метою віднайдення шляхів виходу з даної ситуації.

 

Таким чином Коломия вкотре показала свою цивілізованість: без криків та сутичок, без силового протистояння складне питання розв`язане.
 
 
Нагадаємо, що питання патріархальної приналежності Благовіщинської церкви порушив атовець Василь Кузьмин, його підтримали депутати Коломийської міської ради на травневій сесії.
 
 
 
 
Церква Благовіщення, побудована у 1587 році, належить до пам’яток архітектури національного значення області, це найкращі зразки гуцульського сакрального будівництва. Церква мала потрапити до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, але цього не сталося через, зокрема, непроведені УПЦ (МП) необхідні ремонтні роботи. В акті огляду стану церкви, здійсненого групою експертів Національного комітету ІКОМОС України та Польщі 2009 року, зазначено: “Визнати стан пам’ятки за аварійний і такий, що вимагає негайного проведення реставраційно-консерваційних рятувальних робіт. Причиною такого стану є протиправна діяльність релігійної громади УПЦ, яка використовує пам’ятку без належної документації і здійснює самовільні перебудови…”.
 
На початку 1990-тих років Благовіщенську церкву передали віруючим Російської Православної Церкви (згодом Український Екзархат РПЦ був перейменований на Українську Православну Церкву в єдності з Московським патріархатом).

Храм мав перебувати в їхньому підпорядкуванні, доки не буде збудовано новий. У 1997 році УПЦ МП звела свою церкву на бульварі Лесі Українки (колишня вул. Кірова). Але храм Благовіщення досі залишається у їхньому підпорядкуванні…

У Коломиї активісти порушили питання про вихід Благовіщенської церкви з-під Московського патріархату, наголосивши, що на Сході триває російсько-українська війна. Також вони вимагають збереження історичної цінності храму, адже досі церковна громада належно не доглядала за будівлею.

 

Хронологія подій

25 травня

На сесії Коломийської міськради депутат Ігор Костюк та “кіборг” Василь Кузьмин порушили питання приналежності Благовіщенської церкви у Коломиї до Московського патріархату.

Гетьман України Микола Пантелюк також підтримав ініціативу коломиян.

Міський голова Ігор Слюзар висловив своє бачення цивілізованого виходу із ситуації, запропонувавши насамперед заручитися підтримкою громади: “Московському патріархату у Коломиї допомагати ніхто не буде”.

 

6 червня

Представники усіх конфесій міста разом з парафіянами та громадськими активістами зустрілися у залі засідань ратуші. Як повідомляє прес-служба міськради, ця перша зустріч на офіційному рівні мала на меті сформувати список людей, які готові представляти релігійні та громадські організації у питанні, якій конфесії належатиме найдавніша церква Коломиї – церква Благовіщення.

“Я би не хотів називати цю ситуацію конфліктом: ні міжконфесійним, ні міжгромадянським, ані міським чи національним. Те, що відбувається сьогодні, йде правильним шляхом”, – наголосив на зустрічі заступник міського голови Володимир Бойцан.

Усі охочі мали можливість висловитися з приводу того, які є підстави зміни конфесійної приналежності Благовіщенської церкви, чому це питання є нині актуальним і які факти наразі є у розпорядженні осіб, котрі будуть запропоновані до координаційної ради з цього питання.

 

Погрози “кіборгу” Василю Кузьмину

Після зустрічі невідомі пригрозили фізичною розправою “кіборгу” Василю Кузьмину за його позицію щодо повернення храму Благовіщення.

“Хочу повідомити, що після обговорення питань стосовно церкви мав зустріч з групою молодих людей, які чітко заявили свою позицію на рахунок московського патріархату і погрожували мені фізичним усуненням… Заявляю чітко і без задумування: свою позицію не зміню і бажаю вам при спробі довести справу до кінця, інакше буду діяти я…”

Наступного дня на засіданні Василь Кузьмин додав, що молодики чекали на нього біля його будинку.

На погрози Василеві Кузьмину відреагував і отець Михайло Дзюба.

“Це вже занадто! Вони переступили межу! Як капелан Майдану, наших бійців на Донбасі і “Чорної Сотні” заявляю: Або покайтесь, або ми вас усіх разом вивеземо на лінію фронту! Хто б собі міг уявити, що тут, у Коломиї, кирило-путінські посіпаки будуть погрожувати нашим воїнам-кіборгам? Це вже край! А далі прірва, але для них, для тих москальських псів!” – написав на своїй сторінці у Фейсбуці капелан.

На питання про погрози у бік В. Кузьмина представники УПЦ (МП) запропонували йому звертатися до правоохоронних органів.

 

 

7 червня

Під головуванням міського голови Ігоря Слюзара була створена робоча група з вирішення питання про підпорядкування церкви, до якої увійшли представники влади, депутатського корпусу, всіх релігійних конфесій міста та громадські активісти. Відбулося перше засідання.

 

 

КОМЕНТАРІ

Настоятель Благовіщенської церкви Василь КОБЕЛЬСЬКИЙ: “Ми молитовно з’єднані, в тому числі і з патріархом Кірілом”

“У 1999 році ми отримали автономію від Москви. Ми молитовно з’єднані з 15 православними патріархами по світу, в тому числі і з патріархом Кірілом. А представляє церкву в Україні блаженніший Онуфрій. А патріарх всієї Русі – Кіріл. Це факт. І це політика, на жаль. Плюс війна ця підігріла. Є влада, а я зобов’язаний підкорятися…

4 червня, коли ми служили Божественну Літургію, я побачив ходу, тоді ми швидко зателефонували в СБУ, приїхала поліція. УГКЦ відслужили панахиду біля Хреста голодомору воїнам УПА. Потім мене оточили хлопці, які воювали. Питається мене представник СБУ: “Ви не проти, щоб ці люди зайшли помолитися до храму?” Так як храм перебуває на балансі держави, ми не мали права сказати “ні” та й згідно з християнськими чеснотами ми не могли відмовити. Я кажу: “Так, ви маєте право піти помолитися”.

Відслуживши, вони сказали мені: “Храм ми забираємо тому, що це є наша спадщина, а вам пропонуємо переходити разом з паствою до греко-католицької церкви. Вони вас приймуть. Греко-католицький владика в курсі ситуації”. На що я відповів: “Я поважаю вас, як християн, але я буду помирати в православній церкві. Давайте розійдемося з вами чисто у правовому полі”.

Юридичний документ – це договір від 1991 року про постійне право користування, яке дано громаді і там не вказано термін чи право вибору релігії і на цій підставі ми отримали документ”.

 

Віталій ДИМНИЧ, отець УПЦ (МП): “Перехід храму може відбутися тільки через рішення суду. 25 років ми тут служимо, а зараз нам закидають, чому ми тут…

В Україні нас називають Московським патріархатом лише для того, щоб легше було відрізняти одних від інших.

Нам ніяк не кажуть трактувати у храмі війну, що відбувається на Сході. Нам кажуть тільки молитися за життя українців, наших братів і сестер…”.

 

Коломийсько-Чернівецька єпархія УГКЦ: “Храм має бути повернений законним власникам”

“Коломийсько-Чернівецька єпархія УГКЦ, як і вся Українська Греко-Католицька Церква, послідовно виступає за збереження в Україні міжконфесійного миру і злагоди й нікому не наказує і не рекомендує захоплювати силою храми чи будь-яке інше майно. Зазначені події не були ініціативою Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ, а місцевої громади міста Коломиї, оскільки питання знову актуалізувалось напередодні, на черговій сесії міської ради Коломиї, де було порушено питання щодо збереження історичної цінності цього храму.

Храм Благовіщення Пресвятої Богородиці є історичним храмом Української Греко-Католицької Церкви й відмовлятись від нього на користь інших релігійних конфесій ми не маємо жодного морального і юридичного права.

Ми закликаємо усіх до спокійного і справедливого вирішення цього питання, беручи до уваги, що наша громада, як жест братньої любові і порозуміння, погодилася на використання цього храму громадою Української Православної Церкви (Московського патріархату), допоки вони не збудують свого храму. На даний час православна громада збудувала свій храм, в якому відбуваються богослужіння, тому ми вже давно очікуємо, відповідно до чесності сумління, храм Благовіщення Пресвятої Богородиці, що на кладовищі “Монастирок” в Коломиї, буде повернений законним власникам”.

 

Роман КІЦЕЛЮК, отець УГКЦ: “Чому багато тих людей, в яких тече українська кров, продовжують прислуговувати ворогові? Чому багато наших співгромадян у Коломиї продовжує служити чужій державі і церкві? Цю пам’ятку архітектури намагалися зберегти наші греко-католицькі священики, реконструюючи його. Одним з таких відомих священиків був Іван Озаркевич.

На жаль, досі у цьому храмі служать не до кінця свідомі люди. Я не хочу вже говорити за духовенство, може по-іншому вони вже не можуть… Можливо, завербовані. Але дивує, що наші співгромадяни, деякі з яких навіть називають себе інтелігенцією, підтримує ту ворожу церкву в Україні. Має бути не тільки відновлена історична правда, але виконані і норми європейського права. Ця будівля має бути повернута правдивим його власникам”.

 

Микола ОСТАФІЙЧУК, отець УГКЦ: “Спочатку настоятель храму о. Василь Кобельський був готовий перейти до УГКЦ, але батюшки, що приїхали до Коломиї після неділі, почали його “пресувати”.

Зараз туди ходить коломиян десь до десятка, чимало перейшли до Михайлівської церкви.

Представники УПЦ (МП) зараз привозять під храм на підмогу людей з Косова, Стопчатова, Ценяви, Франківська, Чернівців… Там практично немає коломиян, що протестують…”.

 

Голова Івано-Франківської ОДА Олег ГОНЧАРУК також прокоментував ситуацію: “Міжконфесійні проблеми повинні бути врегульовані шляхом консенсусу і в рамках законодавства України. Прикарпаття завжди було прикладом толерантності та взаєморозуміння. Ми нікому не дозволимо накручувати ситуацію в області, створювати конфлікти між людьми, незалежно від причин і учасників таких конфліктів”.

 

Довідково:

На Коломийщині найбільше храмів Московського патріархату в області

Із 30 храмів та монастирів на Коломийщині розміщені дев’ять.

Два з них – безпосередньо в Коломиї: Свято-Успенський собор та Благовіщенський храм. Ще шість храмів та один монастир діють у Коломийському районі.

У 2015 році з підпорядкування Московського патріархату вийшла церква Покрови Пресвятої Богородиці села Михалків. На парафіяльних зборах громада церкви заявила про перехід під юрисдикцію Української Православної Церкви Київського патріархату.

 

за матеріалами Дзеркала Коломиї, Коломийської міської ради

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


09.06.2017 1020 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...
18.06.2019
Ігор КОСТЮК

Всі разом – гравці, тренерський штаб, керівництво клубу, його персонал сміливо можуть занести рік собі в актив. Найголовніше – ми утвердилися у першій лізі...

159
12.06.2019
Антикорупційна платформа

На ринку ремонту доріг можуть конкурувати підприємства, які мають сучасну техніку, використовують сучасні технології, мають досвід роботи та кваліфікованих працівників.

497 2
11.06.2019
Тетяна КІНДЮХ

Укріпити все. І бажано взимку. На Верховинщині із 36 природоохоронних заходів, гроші на які за останні три роки виділяли з обласного екологічного фонду...

705
05.06.2019
Ростислав Ковтун

Так на Прикарпатті діє унікальний проект - «Родинна реабілітація учасників АТО». Ця авторська психологічна програма розроблена для родин з досвідом війн.

727
05.06.2019
Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА

Професійність, креатив, сміливість й навіть зухвалість, не заспокоєння минулими успіхами та стратегія сталого розвитку — це Міжнародний фестиваль мистецтв «Карпатський простір» у Івано-Франківську.

427
30.05.2019

На Франківщині триває реформа сільської медицини. Крім нових амбулаторій, передбачено і нові автомобілі для медиків. В області вже закуплено 25 позашляховиків Renault Duster.

1065

Ця публікація - практикум на тему "що робити".

252

Недавно відмічали, за різною психологією, свято Перемоги і День Пам'яті.

377

Карлос Кастанеда свого часу зауважив важливість того соціального імпульсу, що йде від дрібних (а хтось скаже – “побутових”) тиранів.

571

Сто років тому внаслідок закінчення Першої світової війни почалося небачене раніше переформатування Європи...

515
06.06.2019

Щодня на Землі з'являється все більше доказів присутності прибульців.

670
25.05.2019

Вже другий тиждень мешканці Івано-Франківської області страждають від грозових дощів, граду та підтоплень.

34488
20.05.2019

 Уфолог Скотт Уорінг опублікував на своєму сайті новий матеріал. 

1012
16.06.2019

День Святої Трійці - одне із головних християнських свят. Воно відзначається на 50-й день після Великодня, у 2019 році свято випадає на 16 червня.

302
02.06.2019

Лікар Ендрю Ньюберг, професор університету Томаса Джефферсона в США провів дослідження МРТ і визначив, що молитва і медитація дійсно мають велику силу.

873 1
06.06.2019

До мудреця прийшов воїн і сказав: − Послухай, я вже немолодий, багато часу провів у боях, і знаю, що смерть може наздогнати мене...

582 1
17.06.2019

Депутат Івано-Франківської міської ради Андрій Грималюк одружився.

1518 1
16.06.2019

Сім'я мамонтів скоро в повному складі з'явиться в селі Підгір'ї - двоє менших вже на полі, мама з татом ж ще в процесі.

2028
15.06.2019

Появу Петра Порошенка вітали практично всі присутні на фестивалі, а їх до того часу назбиралось кілька тисяч.

2184 1
15.06.2019

Рекламний щит, котрий розміщений на Вічевому майдані, повідомляв, що Оксана Савчук входить в команду Марцінківа.

2438