агенція новин

Марія Бойко про нову посаду, електронні черги, стан медицини та реформу Міністерства

 

 

Цього року при Івано-Франківській міській раді створили спеціалізоване управління охорони здоров’я. До цього управлінські функції в медичній галузі міста виконувала центральна лікарня. Що тепер зміниться і яких реформ чекати – про це поспілкувались з керівником новоствореного управління Марією Бойко.

 

- Раніше міська рада функціонувала без профільного медичного управління. Що змінилося в медицині міста після його появи?

 

Справді, медична управа в нашому місті функціонувала до 1998 року, після чого її функції та завдання були передані міській лікарні, яка стала називатися центральна міська клінічна лікарня. Проте склалась, певною мірою, парадоксальна ситуація, коли один із закладів Івано-Франківська керував іншими закладами охорони здоров’я міста. Тобто рівноправність відносин була порушена.

Мушу сказати, що станом на сьогодні в кожній області, місті чи районі України є управління охорони здоров’я, які визначають основні напрями розвитку лікарень і поліклінік та й медичної галузі в цілому, вирішують забезпечення потреб лікарень в медичному обладнанні, в розвитку медичних технологій. В такий спосіб управління забезпечує рівноправні  і  рівноцінні умови розвитку кожної із медичних установ.

 

- У якому стані медицина міста зараз?

Насправді медицина міста Івано-Франківська сьогодні достойно представлена різнопрофільними закладами. В місті працює 5 дорослих поліклінік, де надаються і діагностичні, і лікувальні, і профілактичні послуги. Маємо дитячу і дорослу стоматологічні поліклініки. Для дітей медична допомога надається з дитячого відділення міського пологового будинку, міською дитячою лікарнею та дитячою поліклінікою, де консультують і лікують досвідчені вузькопрофільні спеціалісти, та 8-ми її філіалами, де переважно лікарі-педіатри забезпечують динамічне спостереження за станом здоров’я наших малюків.

В міській лікарні № 1 надається кваліфікована хірургічна і травматологічна допомога, лікуються терапевтичні та неврологічні хворі. Жінки можуть отримати консультацію та лікування в трьох жіночих консультаціях, міському пологовому будинку. В центральній міській клінічній лікарні надається  різнопланова медична допомога: кардіологічна, неврологічна, терапевтична, діють центри мікрохірургії ока, ЛОР-органів, розвинута хірургічна та урологічна допомога.

На цей час розвивається швидкими темпами відділення екстреної допомоги. Зовсім нещодавно особливого розвитку набула кардіохірургічна допомога - мешканці міста і області мають можливість не лише отримати швидку і кваліфіковану допомогу при інфарктах міокарда, інших захворюваннях, які потребують стентування, кардіостимуляції, тощо. А цього року, спільно з фахівцями інституту серцево-судинної хірургії, в області вже виконано близько десятка операцій на відкритому серці. В цілому, якщо порівнювати медицину міста,  то змушена визнати: за останні 10 років вона постійно рухається вперед, впроваджуються нові перспективні технології, новітнє обладнання, багато лікарі проходять навчання за кордоном, отримують кілька суміжних спеціальностей.

 

- Ми очікуємо найбільш серйозні медичні реформи в Україні з часів незалежності. Чи справді потребує галузь таких рішучих втручань?

Медицина держави є заручником старої та неефективної  системи управління - тоді, коли усе фінансування, виділене державою на медичну допомогу, насправді йде на утримання приміщення лікарні чи поліклініки, оплату за енергоносії, виплату заробітної плати працівникам. Ці витрати складають практично 85-90% державних коштів. Решта 10-15% використовуються на безпосереднє надання медичної допомоги – тобто вартість забезпечення медикаментами хворої людини в лікарні може складати лише 5-15 гривень, харчуванням - приблизно 6-18 гривень! Таку систему не цікавить пацієнт, його здоров’я, результат і спосіб лікування, тривалість життя людини, вкінці-кінців.

Медицина України сьогодні загнана в глухий кут, вихід з якого один - радикальна зміна системи фінансування медичної послуги, де в центрі надання медичної допомоги стане здорова чи хвора людина, тобто пацієнт! Це має бути дуже складна і дуже важлива реформа, де відповідальність за здоров’я буде нести сама людина, а відповідальність за якісне лікування - лікар. Ось уже з десяток років ми чуємо про сімейного лікаря. І усі ніби ми "за" сімейну медицину, але й усі боїмося, як вона буде працювати, коли, як? Саме цей рік міністерство охорони здоров’я визначило роком первинної медичної допомоги або роком сімейної медицини. Планується, що уже з липня 2017 року державні гроші будуть йти не на утримання вікон-дверей-обладнання-персоналу, а на профілактику чи лікування пацієнта, який уклав угоду із своїм сімейним лікарем чи лікарем-терапевтом поліклініки, проведення найбільш необхідних лабораторних досліджень, діагностичних процедур.

З другого боку, мусимо визнати, що медицина в Україні вже щонайменше 30-40 років не є безкоштовною. Безкоштовною вона не є в жодній країні світу! Медицина - це найскладніша галузь народного господарства, адже це і наука, і освіта, і фінанси, і будівництво, і енергетика, і харчування, і медичні технології, і телекомунікації. Все це неможливе без вкладання коштів, адже найдорожчим для медицини є здоров’я людини. Як можна говорити про здорового українця, вкладаючи лише 10-15 гривень в профілактику захворювань та лікування різних хвороб?!

Тому сьогодні міністерство чітко повинно визначити кількість медичних послуг, які будуть безкоштовними для усіх громадян, і чітко визначити медичні послуги, які потребуватимуть певної доплати при лікуванні чи обстеженні. Так чинять в усьому світі, й українці також мають визнати, що без часткової оплати окремих медичних послуг, наша медицина не має шансів на розвиток.

 

- Вже зовсім скоро у місті повинна стартувати "електронна реєстратура" у лікувальних закладах. Розкажіть про це детальніше, коли франківці нарешті зможуть потрапити до лікаря не вистоюючи довгу чергу у коридорі?

Справді, є такий задум: Івано-Франківської міською радою підписано меморандум про співпрацю в галузі впровадження ІТ-розробок в наших медичних закладах. Наприклад, немає жодного іванофранківця, який би не стояв-сидів у чергах в наших поліклініках - довго, нудно і нетерпляче. Кожен пацієнт повинен отримати від лікаря і увагу, і спілкування, і рецепт, і пораду. А держава на це виділила лише 10-12 хвилин!

З розвитком ІТ-технологій ми розуміємо, що час - найцінніше, що має людина. А скільки ми його гаємо вистоюючи чергу. Ми ганимо державну поліклініку, де втрачаємо свій час, і хвалимо приватну, де прийом лікаря відбувається чітко за графіком. Тому чи не доцільніше було б записатися на прийом до лікаря, кому в який спосіб зручно - по телефону, через термінал в поліклініці, через смартфон, через веб-сайт? Прийти на вказану годину або перенести візит до лікаря на зручний час. Не стояти в черзі, а отримати чітку і якісну консультацію, і рекомендації для діагностики чи лікування. Окрім того, буде можливість обрати - так, саме обрати - свого сімейного лікаря або того фахівця, якого рекомендував сімейний лікар, і записатися на прийом до такого спеціаліста. Тут є також ще один важливий момент: пацієнт буде обирати хорошого лікаря, а лікарі будуть намагатися не просто відпрацювати свій час, а стати хорошим спеціалістом, щоб мати добру медичну практику. Нові сучасні технології дають також можливість аналізувати динаміку лабораторних показників, своєчасно за допомогою смс чи повідомленням на електронну пошту, нагадати час і дату наступного візиту до лікаря і - що важливо - створити особисту електронну картку пацієнта, так як в усіх європейських країнах.

Цей проект має стартувати, насамперед, в усіх поліклініках – уже з липня цього року. А з наступного року, можливо, у стаціонарах, на базі платформи E-health, розробленої міністерством охорони здоров’я.

 

- Які плани, що зміниться в медицині міста найближчим часом?

Про плани коротко: "електронна реєстратура", "електронна картка", створення госпітальної ради Івано-Франківського госпітального округу для визначення стратегії і напрямів розвитку, модернізація закладів і обладнання, адже не лише медична допомога має бути якісною, а й умови її надання мають бути комфортними для пацієнта. В особливому ракурсі міської влади, міського голови Руслана Марцінківа, управління охорони здоров’я - дитинство і надання пологової допомоги. Найближчим часом очікуємо реконструкцію і капітальні ремонти дитячої лікарні та дитячої поліклініки, створення нової і сучасної ефективної лабораторії в міському клінічному пологовому будинку, встановлення нового мамографа у міській поліклініці № 5 міста, розвиток кардіохірургічної допомоги, в тому числі й за рахунок державних гарантій.

 

- Чи готове місто до медичної реформи міністерства?

Думаю, всі втомились від слів і відсутності конкретної справи. Усі іванофранківці, молоді і старшого віку, міська влада й управління, лікарі та медсестри розуміють, що зміни невідворотні. Так, вони будуть складними, нелегкими. Медична допомога буде надаватися на абсолютно інших умовах, ніж тепер. Сімейний лікар стане центром надання медичної допомоги, він буде і спостерігати, і лікувати, і направляти в інші заклади. І це безкоштовно! Повинні змінитися "правила гри" - плата за лабораторне та діагностичне обстеження, додаткову консультацію повинні мати конкретну ціну й оплачуватися закладу за певними рахунками, а не бути "подякою" лікареві.

Але саме такі зміни змусять кожного українця, кожного франківця замислитись, що нічого важливішого за здоров’я немає, що здоров’я – це відповідальність пацієнта на 85% і лікаря лише на 15%, що стосунки лікар-пацієнт мають бути прозорими, чесними і гідними для обох.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


22.06.2017 1225 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

13.09.2019
Марія Лутчин

У неділю, 13 жовтня у Дністровському каньйоні відбудеться вже традиційне «Свято неба». Унікальне свято парапланеризму та дельтапланеризму цьогоріч пройде у форматі «Eco-Active Life Style».

864
11.09.2019
Олена Британська

На форумі запрошені спікери обговорювали, що потрібно для залучення інвестицій та які умови зараз диктує світ, розглядали практичні кейси та підводні камені.

479
09.09.2019
Люся Грибик

У сучасному світі кожна жінка повинна мати кваліфікованого лікаря - гінеколога.

4838 2
09.09.2019

Напередодні матчу у Вільнюс «висадився» величезний десант українських вболівальників, який фактично «залив» столицю Литви синьо-жовтим кольором.

803 2
09.09.2019
Марія Лутчин

Тарас Назарук - керівник салону VOLT, який спеціалізується на доставці автомобілів зі США "під ключ". Компанія у своїй роботі керується принципом збереження довкілля через популяризацію електромобілів у місті.

1387
08.09.2019
Олена Британська

Як зародилась ідея, про що говоритимуть та чому проведення форуму важливе не лише для Калуша, а для західної України Фіртка розпитала у одного з ініціаторів та організаторів його проведення.

1683 2

Депутатську недоторканність скасували, ОК. Тут не про те, що вчора чимало потенційних «жертв» добровільно відали зброю своїм майбутнім «вбивцям».

313

Сьогодні так модно використовувати до всього слово "мульти". Мультиварка, мультивітаміни...

1754 2

Після жахливої катастрофи в Дрогобичі із людськими жертвами і втратою майна, де впав під"їзд житлового будинку.

564 1

Ціна росте хутчіш за міст – комусь це вигідно, еге ж?.. Замість потроєння вартості – мер навпаки міг отримати чималу компенсацію. Але чомусь так не зробив…

2193
11.09.2019

Здається, Всесвіт ніколи не перестане нас вражати!

177
30.08.2019

Понад сто років тому у віддаленому районі Сибіру пролунав потужний вибух, який був відчутний у радіусі 100 кілометрів.

805
25.08.2019

НАСА розслідує заяву про те, що астронавтка Енн Макклейн отримала доступ з Міжнародної космічної станції до банківського рахунку своєї колишньої лесбійської партнерки.

593
30.08.2019

У паломницькому центрі села Старуня при парафії св. Апостолів Петра і Павла відбулися нічні чування.

573
29.08.2019

Калуське єврейське кладовище продовжує бути цікавим об'єктом для наукових досліджень.них епох.

1381
20.08.2019

Мандрівний проповідник прийшов з важкою вістю у чуже місто.

779
13.09.2019

Тіна вбралася у напівпрозору ажурну сукню з глибоким декольте до пупка і зі шлейфом.

4032 1
12.09.2019

Як видно з відео, лише вчасна реакція водія дозволила уникнути наїзду на пішохода, що могло мати надзвичайно тяжкі наслідки.

3316
12.09.2019

Прикарпатка Міка Ньютон вже давно не живе в Україні. Але завдяки саундтреку до серіалу «Кадети» її до сих пір пам'ятають, а ще - через скандал на Євробаченні-2011.

15917
12.09.2019

У Богородчанах районне управління освіти закупило для учнів перших класів НУШ російські абетки та неякісні іграшки за ціною найдорожчих.

1871 2