агенція новин

Мар'яна Люханова: Для повного щастя не вистачає тільки статуетки" Оскар" і власного острова

 

/data/blog/112377/70de84ddd5263fcc52f2b53721a55fd7.jpg

 

Дівчинка з діагнозом двобічна глухота виросла в Калуші Івано-Франківської області, в сім'ї, де батьки і молодший брат спілкувалися тільки на мові жестів. Мар'яна стикалася з нерозумінням і насмішками інших дітей, замикалася в собі, нудьгувала. А в шістнадцять років вирішила круто змінити своє життя.

 

Поїхала до Києва, стала театральною актрисою, перекладачем і "королевою краси". Правда, до всіх титулів потрібно додати "серед нечуючих". Але це не применшує досягнень дівчини.

 

Зараз 25-річна Мар'яна знімається в кліпах, переводить на мову жестів мультики і фільми, проводить семінари, розробляє бізнес-проекти. А ще встигає поратися по господарству, там росте донька, ходити в гори. Секретом свого успіху дівчина поділилася з "ФАКТАМИ".

 

* Мар'яна підкорила міжнародне журі красою, упевненістю в собі і приголомшливим танго з акробатичними елементами (фото з сімейного альбому)

Домовитися з Мар'яною Люхановой про інтерв'ю було непросто. Кожен її день розписаний по хвилинах. Зустрітися вдалося пізно ввечері в Ірпені під Києвом. Про те, що ця красива довгонога дівчина погано чує, забуваєш через хвилину. Адже говорить вона правильно і легко, трошки пом'якшуючи шиплячі звуки, так що її мова нагадує прибалтійський акцент.

- Мар'яно, ви отримали титул "Нечуюча віце-міс світу", обійшовши сорок претенденток з інших країн. Перемога далася легко?

— З другої спроби, - лукаво посміхається Мар'яна Люханова. - Перший раз брала участь в конкурсі в 2007 році. Але тоді була не впевнена в собі, та до того ж передні зуби у мене стирчали, як у вампірчика. Пізніше вирівняла їх за допомогою брекетів, а гра на сцені театру «Райдуга» з часом допомогла мені відчувати себе впевнено. До того ж я схудла. Коли шістнадцятирічним дівчиськом переїхала до Києва, вміла готувати тільки макарони. Сиділа на них два роки, відростила "рятівний круг" на талії. Вступивши в естрадно-цирковий коледж, стала серйозно займатися акробатикою, і зайві кілограми пішли. У Чехії на конкурс "Нечуюча міс світу" я поїхала вже стрункою і підтягнутою. Фінал складався з "візитки", творчого конкурсу (я танцювала танго з елементами акробатики) і дефіле - у звичайній сукні, в купальнику і в вечірньому вбранні. Найважче було репетирувати виходи, годинами стояти на сцені на підборах, відпрацьовувати одий і той же рух. Зате спілкування з іншими дівчатами виявилося дуже цікавим.

- Як ви один одного розуміли? Невже мова жестів у всіх країнах однакова?

- Вона істотно відрізняється в різних країнах. Українське «дякую», наприклад, показується дотиком кулака до чола і до підборіддя, а англійське «thank you» - відкритою долонею, яку спочатку підносять до рота, потім простягають до співрозмовника. Моя мама після поїздки до Туреччини «підчепила» турецький акцент. Стала показувати мені незрозумілий жест, як ніби помішує щось ложечкою. Виявилося, турецькою мовою жестів це означає «зроби мені чашечку кави» ...

Але взагалі-то поганочуючі люди з різних країн майже завжди можуть зрозуміти один одного, тому що орієнтуються насамперед на міміку, погляд і настрій співрозмовника. Жестова мова дуже емоційна. Ми не просто показуємо «Підемо гуляти!», а всім своїм виглядом висловлюємо радісне передчуття прогулянки. Ті, хто хоч трохи чує, промовляють текст губами. На жаль, далеко не всі глухі в нашій країні вміють читати по губах. Це, перш за все, помилка їх вчителів. У спеціалізованих школах для глухих дітей викладачі не обтяжують себе вивченням мови жестів. Вони просто пишуть на дошці словами завдання для учнів, а ті потім відповідають письмово. Ось і виходить, що звучання, а часто і значення багатьох слів діти не знають. В Україні раніше сильно відчувалася дискримінація глухих. Існувало дике, нікому з нас не зрозуміле упередження: якщо людина глуха - значить він ... злодій. Побачивши, як ми з хлопцями перемовляємось на мові жестів, перехожі сахалися від нас, як від заразних. Було дуже прикро.

В Ісландії та Новій Зеландії жестова мова визнана другою державною. Там поліцейські, лікарі, соціальні працівники та державні службовці розуміють нечуючих людей та можуть надати їм допомогу. В Україні ж, якщо глухому стане погано або його пограбують, він не зможе поскаржитися медику або поліцейському. Навіть «швидку» викликати не зможе! В принципі, така можливість теоретично існує, але для цього треба знати спеціальні коди, sms-паролі, які належить вводити, щоб до тебе додому приїхала бригада. А якщо у людини інсульт, серцевий напад, пологи, хіба вона зможе це зробити? Та й лікарі, що приїхали не допоможуть, тому що просто не зрозуміють, що у людини болить.

Саме тому благодійна організація «Відчуй», де я працюю, не тільки адаптує до звичайного життя діток зі слуховими імплантати і апаратами, а й навчає звичайних людей мові жестів. Я займаюся з малюками творчістю - роблю з ними вироби та аплікації, ліплю, іноді розважаючи їх «фокусами» з бамбуковим шостому і тарілочками. А дорослим викладаю базовий курс жестової мови. До мене приходять родичі і колеги глухих, соціальні працівники та юристи, які хочуть розуміти, що не чують людей. Потім мої учні розповідають, як раділа глуха касирка в магазині, коли вони привіталися з нею мовою жестів. Я розумію її. Це все одно що багато років жити в еміграції, а потім раптом почути рідну мову.

- Я так зрозуміла, ви однаково добре володієте і голосом, і мовою жестів.

- Говорити мене навчила бабуся, вона добре чує, - продовжує Мар'яна. - Мама з татом - слабочуючі, у них я перейняла жестову мова. Двостороння глухота і мені, і молодшому брату передалися у спадок. Але я прислухалася до оточуючих звуків, намагалася розібрати людську мову по губах. Слуховий апарат наділа два роки тому, коли влаштувалася на роботу в благодійний фонд "Відчуй". Адже треба спілкуватися з людьми нарівні, а не перепитувати і розбирати їх артикуляцію. Взагалі-то я, якщо чесно, сором'язлива людина. Дуже соромлюся першою підійти до незнайомої людини і про щось запитати. Зазвичай прошу чоловіка зробити це за мене. Він погано чує і не вміє читати по губах, зате нічого не соромиться і чудово говорить. Ми жартуємо, що Саша - мій голос, а я - його вуха.

- Як ви познайомилися?

- У студентській тусовці. Я вчилася в естрадно-цирковому коледжі. Ми з друзями часто збиралися на "знімній" квартирі - спілкувалися, пили чай, дуріли. Якось раз знайома привела туди симпатичного худенького хлопчину. Це і був Саша, студент Політехнічного інституту. Він підкорив мене тим, що, на відміну від більшості людей з вадами слуху хлопців, говорив дуже грамотно і вільно. А ще він на першому ж побаченні зробив мені ... масаж ніг. Я відразу сказала йому: «Я твоя!» (Сміється.)

- Невже так любите масаж?

- Він у той час був мені просто необхідний! Я займалася акробатикою, від постійних фізичних навантажень у мене дико боліли м'язи і ломило кості. Спочатку я пробувала крутити обруч. Але потім змушена була залишити його: після тренувань тіло покривалося страшними синцями і спухало. Потім ми з подругою ставили акробатичні номери і одночасно крутили на бамбуковому жердині тарілочки. Ми навіть виступали зі своїм номером у одному з київських клубів. Але були потрібні посилені тренування, тіло нило, крепатура була постійною, і Сашин масаж став моїм порятунком.

Ми відразу сподобалися один одному. Я б навіть сказала, що закохалася в нього по вуха, якби в нашому випадку це не звучало двозначно. Ми зустрічалися три роки, а потім я завагітніла. Дізналася, що чекаю дитину, коли повернулася з Чехії, з конкурсу "Нечуюча міс світу". Пам'ятаю, дивувалася: чому ж закордонна їжа така несмачна? Виявляється, просто малятко всередині мого живота вимагала ... українського борщу.

- Не можу не запитати: якщо у вашій родині глухота передається у спадок, як же ви ризикнули народжувати дитину?

- Мене це не лякало. Незважаючи на проблеми зі слухом, і я, і мій чоловік, і батьки - щасливі  люди. Крім того, у мене є досвід виховання нечуючих дітей: спочатку - брата (він молодший за мене на сім років), тепер ось - діток, з якими займаюся в фонді «Відчуй». Так що, навіть якщо б малятко народилося глухим, його життя було б повноцінним і яскравим, як у нас. Але Джулія (це ім'я чоловікові приснилося, коли я була вагітна) народилася з хорошим слухом. Це стало ясно ще в пологовому будинку: вона здригалася від грюкання дверей і реагувала на голоси. Мова жестів в свої три з половиною роки дочка теж освоїла. Саша говорить з Джулією, а вона йому відповідає жестами. Може і поїсти попросити, і пояснити, які мультики їй хочеться подивитися. Трапляються, правда, казуси: дочка може на мові жестів подякувати за цукерку випадковим попутникам у електричці, а може почати говорити мовою з моїми друзями, які не чують. Для неї обидва способи вираження думки звичні. До речі, мій тато дуже зрадів, коли я привезла з Чехії дві корони - «Віце-міс світу» і «Міс Європи». Він сказав, що одна з них моя, а друга буде дочці.

* Трирічна Джулія, як і мама з татом, дуже енергійна і веде активний спосіб життя

- Крім конкурсів краси, ви граєте в театрі, працюєте в благодійному фонді, а недавно ще й почали вчити нечуючих людей бізнесу?

- Я написала перший у своєму житті бізнес-проект і отримала грант від організації «Активні громадяни» при Британській раді на проведення тренінгу «Без кордонів». Професійні менеджери, бізнесмени і маркетологи вчили нечуючих людей створювати і просувати соціальний бізнес. А я все п'ять днів тренінгу переводила їх лекції на мову жестів. Дуже втомилася, але була щаслива, що могла допомогти нечуючих хлопцям знайти своє місце в житті. Я взагалі займаюся всім і відразу. Наприклад, кілька років тому чоловік захопив мене гірськими лижами. Потім я ґрунтовно взялася за сноуборд, стала займатися з інструктором. Минулої зими вирішила спробувати свої сили на Драгобраті, на чемпіонаті України серед нечуючих. Подолала трасу за 54 секунди, виконала всі завдання і отримала дві золоті медалі - в категорії «слалом» та «слалом гігант». Тепер хочу побити чоловічий рекорд - спуск за 36 секунд. Його, до речі, поставив мій чоловік.

Ми з Сашком любимо гори, ходимо в походи з наметами. Одного разу в Криму мало не загинули: хотіли обійти мис Айя і потрапити в Балаклаву, але на шляху виявився обрив і нам довелося повертатися. Ніч застала нас в горах, їжі і води вже не було. Ми лягли на голій скелі: сил на те, щоб ставити намет, вже не було. Я запитала Сашу: що буде, якщо з вершини зараз відпаде кам'яна брила і впаде прямо на нас? "Нічого страшного. Значить, помремо в один день », - віджартувався чоловік. На щастя, подорож закінчилася благополучно. Скоро я знову піду в гори - спочатку в Крим, потім в Карпати. Хочу провести відпустку на повну.

- Якою була б ваша життя, якби ви добре чули?

- Іншим. Я б знала, що таке звук скрипки (слуховий апарат не сприймає звуків на такій частоті), шепіт, шелест вітру, хропіння. Перемогла б я в конкурсі краси або чемпіонаті зі сноуборду? Не впевнена. У світі чуючих людей пробитися важко, він величезний. Я дякую Богові за все, що у мене є, і можу точно сказати, що щаслива.

- Про що мрієте?

- Дуже люблю кіно. І дивитися, і озвучувати. Заробляю синхронними перекладами на жестову мову кінострічок і мультфільмів. Завжди переживаю за героїв, намагаюся максимально точно передати їх слова і емоції. Хоча більшість глухих глядачів не розуміють метафор, і доводиться пояснювати прислів'я та ідіоми своїми словами. А найбільше я хотіла б знятися в кіно. Акторський досвід у мене є: я зробила кілька відеоробіт для конкурсу «Глухих немає», де передаю пісні жестовою мовою. Їх можна подивитися в «Ютубі». Ще знялася в кліпі популярної групи «Emotion» на пісню «Йду». І тепер точно знаю, що зйомки - це моє.

- Конкурс краси, чемпіонат зі сноуборду, зйомки в кліпі ... Ви ще автографи перехожих не роздаєте? – жартую зі співрозмовницею.

Мар'яна тут же включається в гру.

- До слави я байдужа, - тоном світської левиці простягає вона. - Не хотіла б, ховаючись від шанувальників, ходити в магазин в перуці і темних окулярах. Але оскільки мрію зніматися в кіно, пройти по червоній доріжці і отримати «Оскар», зі славою ... доведеться змиритися. Єдиний вихід - купити острів, як у Джонні Деппа. З огляду на, що у мене є затишний будинок, цікава робота, коханий чоловік і маленька дочка, для повного щастя мені не вистачає саме цих двох дрібниць: «Оскара» і власного острова.

 

Дарія ГОРСЬКА, «ФАКТИ»

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


28.07.2016 819 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

15.08.2019
Марія Лутчин

"Ми взяли потужний темп, люди до цього звикли і вимагають більшого, збавляти вже не можна".

1991
14.08.2019
Лілія Горковенко

Про сучасний стан, перспективи функціонування, співпрацю з правоохоронними органами та владою розмірковує Володимир Данів – керівник Івано-Франківського обласного громадського формування.

1638
13.08.2019
Люся Грибик

Івано-Франківськ за останні роки став відомим завдяки проведенню декількох міжнародних фестивалів. Одним з них є Крайка.

1185
12.08.2019
Лілія Горковенко

Як і обіцяли, після офіційного призначення ми поспілкувалися з головою Івано-Франківської обласної державної адміністрації Денисом Шмигалем.

5753
09.08.2019
Олена Британська

Франківці Андрій Сав’юк та Віктор Новожилов декілька років тому стали співвласниками локальної мануфактури «Kaffee Kultur». Вони обсмажують у Франківську кавові зерна та постачають у кав’ярні і ресторани міста.

867
08.08.2019

Ще у березні 2017 року мешканці та гості обласного центру завдяки ПриватБанку отримали можливість за допомогою смартфону оплачувати проїзд у тролейбусах, зісканувавши спеціальний QR-код.

443

Знаєте, коли звучить ім‘я Квентіна Тарантіно, то кожен хто знає цю людину одразу цікавиться причиною озвучення такого слова.

274

Все в мозку. Центр курування оргазмами просто в нашій голові. Іноді мене можуть збуджувати найнесподіваніші речі.

168

Допоки не почнемо замітати – їх наче і нема…

990

Наше ставлення до поточних подій залежить від точки зору. Східні філософи казали про бачення з мишачої нори...

1886
12.08.2019

З огляду на розвиток науки, піраміди тримають таємниці під піском і не дають дослідникам розкрити всі секрети історії.

342
08.08.2019

Крихітні безхребетні, які вважаються найживучішими істотами на Землі, були на борту ізраїльського місяцехода "Берешит".

403
31.07.2019

Незвичайна гостя завітала нещодавно до одного з помешкань у селі Угринові коло обласного центру Прикарпаття. Пані Ірина, як і її чоловік Євген, – художники, тож у тій кімнаті на другому поверсі, де тимчасово ніхто не живе, вона сушить свої готові

32249 1
12.08.2019

Капелан Івано-Франківського клінічного центру паліативної допомоги Ярослав Рохман номінований на медичну відзнаку України "Орден Святого Пантелеймона".

802
10.08.2019

Усі ми живемо у світі із шаленим темпом ритму, ретельним плануванням, напруженими робочими графіками.

617
24.07.2019

Старий та молодий ченці мандрували. Шлях їх перетинала ріка, яка через дощі сильно розлилась.

862
16.08.2019

Популярна українська співачка Тіна Кароль потішила своїх шанувальників спокусливим чорно-білим знімком.

24740 1
15.08.2019

Через раптову негоду на Прикарпатті у місті Косів під час сильного дощу випав град розміром у горіх.

2868
15.08.2019

Муніципальна варта Івано-Франківська склала список майже з 50 адрес, де розташовані наливайки та гральні автомати. Про це у мережі повідомив міський голова Руслан Марцінків, пише Фіртка. "Цей список разів з 10 надсилали до прокуратури та фіскальної сл

5693
13.08.2019

В сім'ї відомого прикарпатського стронґмена Назара Павліва поповнення.

4487