агенція новин

Два світи…

 

В статуті будь якого приватного підприємства записано, що метою створення підприємства є отримання прибутку. Нічого дивного, адже який зміст робити інвестиції, якщо від них не буде прибутку?

На жаль, погляди бізнесу і суспільства в цілому (держави особливо) в цьому кардинально розходяться. Загальноприйнятою в Україні є думка, що головне завдання бізнесу платити податки. Суспільство в своїй більшості вважає, що приватна особа, інвестуючи в якийсь бізнес, від ранку до ночі тільки й думає якби нагодувати всіх решту громадян. Оскільки бізнес з цим категорично не згоден, війна проти бізнесу не стихає ні на хвилину. Хто бере верх в цій боротьбі і кому це вигідно, спробую вияснити на прикладах. 

Мені пощастило в рамках однієї "грантоїдної" програми провести кілька тижнів в українському селі на Заході Канади. Наскільки українському? Ну, коли в місцевій крамниці до мене підійшли четверо чоловіків, троє з них були українцями, а четвертий наполовину українець, наполовину поляк. Село немале за канадськими мірками – аж! дев’ять "соток" людей, як там кажуть. Оскільки програма мого перебування стосувалась малого бізнесу, то мене детально з ним ознайомили. Так ось, в цьому селі на дев’ять "соток" людей виявляється зареєстровано 600 (шістсот!) бізнесів (вибачте за канадську українську). Зокрема, є два! критих публічних плавальних басейни, критий майданчик для хокейної команди і поле для гольфу, щоправда не на всі вісімнадцять, а тільки на дев’ять лунок.

Я, звичайно, здивувався, як таке може бути. Мені пояснили, що все дуже просто. Виявляється, що там будь яка людина, яка навіть тільки пробує щось робити, щось, що хоч здалеку нагадує бізнес, відразу реєструється як підприємець. І не завдяки зусиллям податкової, а тому, що це вигідно! Найбільший стимул, звичайно, - відшкодування податку з продаж (північноамериканська версія ПДВ). Крім того бізнес платить дещо дешевше за електроенергію, газ, воду і т.д. (знову таки за рахунок того, що не нараховується податок з продаж). Навіть якщо бізнес зареєстрований в житловому будинку!  А також дешевші кредити та різноманітні державні програми підтримки малого бізнесу. Мені також пояснили, що в Канаді малий і середній бізнес зовсім не розглядається, як важливе джерело надходження коштів до бюджету. Його основне завдання давати роботу самому підприємцю, а якщо підприємець ще й наймає людей – ціни йому немає.

Не вірю - скаже податківець, а як же ж вони гроші в казну збирають при таких ліберальних підходах до бізнесу. Я теж задавав це питання канадцям. Та дуже просто – в першу чергу з податку з продаж в крамницях (в Канаді нема крамниць без касових апаратів), потім з різноманітних акцизів, аж потім з прибутку громадян та бізнесу (з великих корпорацій). Тобто головними джерелами надходжень до бюджету є споживання та прибуток.  Як же ж це просто – більше споживаєш – плати. Маєш прибуток – заплати. В результаті процвітають і бізнес і держава.

Що є очевидним – вся політика держави в підприємництві спрямована на те щоб бізнесом було вигідно займатись і він був прибутковий. Звичайно, не так просто в Канаді заробити гроші малому бізнесу, але перешкода цьому зовсім не є держава. Головний виклик – конкуренція, яка є просто величезною, що і рухає країну вперед.

Яке ж відношення до підприємців в нас? Якщо ваш бізнес знаходиться на земельній ділянці в місті, то податок на землю для бізнесу буде приблизно в 300 (триста!) разів більшим від податку на землю, на якій розміщений приватний палац на 500 квадратних метрів. Це при умові, що земля приватна, а якщо орендована в міста  - то десь в тисячу разів! За воду ви заплатите в декілька разів більше, за електрику теж. За газ в п’ять разів більше! А так , взагалі, податки на малий бізнес не дуже великі. Подумаєш, якихось 46% від фонду заробітної плати.

Противники бізнесу в Україні скажуть – як же ж тоді бізнес в Україні існує. А так – не завдяки сприянню суспільства і держави, а ховаючись від них. Не знаю як зараз, але за Януковича підприємствам неофіційно не дозволяли показувати в звітах збитки. В результаті практично всі "малювали" хоч і мізерний, але прибуток. Тобто офіційно практично увесь бізнес збитковий.

Добре, скажуть інші, - але ж частина підприємств якось працюють і якісь податки поступають. Який зміст бізнесу працювати, якщо нема прибутку?  Так, згоден – "якось" працюють і "якісь" податки поступають. Так, завдяки державному рекету через такі ПДВ, податок на землю, ЄСВ та інші податки, які абсолютно не залежать від того чи є в підприємства прибуток чи ні, щось та потрапляє в бюджет. А що лишається бізнесу, а нічого, – тільки сховане від держави. Тільки контрабанда або "лівак", які теж, до речі, "оподатковуються", але вже дуже неофіційно дуже офіційними людьми. Якщо не дай бог при діючій податковій системі комусь вдасться повністю закрити контрабанду, "лівак" та "конверти" , то майже ввесь бізнес за декілька місяців зупиниться, а до чого такий бізнес - мета ж бізнесу прибуток! Далеко заїдеш на коні, не даючи йому ні вівса ні навіть води? На кому будемо їхати? Наявні сподівання уряду, що лише спростивши реєстрацію бізнесу, провівши судову реформу і т.д. ми рушимо економіку  з дна є наївними – доки бізнес не буде бачити реальної можливості легально досягнути своєї єдиної цілі, прибутку, - економічного розвитку нам не бачити. В цьому, напевно, криється також те, чому наш бізнес в своїй масі мовчить. Пошумиш тут, якщо здебільшого твій прибуток залежить від контрабанди, "лівака" і "конверта".

Пам’ятаєте, в ЗМІ був шум, що соціаліст Франсуа Олланд запровадив у Франції величезний, 75%, податок на великі прибутки громадян. Але це ж на прибуток! Причому на великий! Це нічим не загрожує бізнесу Чому ж наші підприємці не обурюються, що в нас часто-густо податки в десятки разів перевищують прибуток підприємства. Тобто, абсолютно незалежно від того є в підприємства гроші чи їх нема, податки треба платити. Тут ми є рекордсменами в світі! Під час світової економічної кризи  2009 року ми встановили світовий рекорд з падіння валового внутрішнього продукту - 15%. Не бачить зв’язку між цим сумним рекордом і совковою дикістю нашої податкової системи тільки влада.

 Хіба не очевидно, що при такій податковій системі, при такому відношенні до бізнесу, наша економіка не має майбутнього? Хіба не очевидно, що коли держава не дає бізнесу отримати прибуток, то він не буде розвиватись? Хіба не очевидно, що якщо ми не змінимо систему сьогодні, то ця система поховає економіку і разом з нею державу?

Хіба не очевидно, що якщо ми хочемо щоб і в наших селах були плавальні басейни, то й робити мусимо щось подібне до того, що роблять українці в Канаді?

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


16.07.2019
Люся Грибик

Рік за роком, рік за роком і юна співачка з Івано-Франківська потрапила на велику сцену популярного шоу. 

551
11.07.2019

Зіновія Андрійовича у Надвірній знають багато років. Номер його мобільного — ніколи не був для мешканців загадкою, а двері його кабінету може вільно відчинити.

409
11.07.2019
Наталія Кушніренко

Андрій Іванчук - кандидат до Верховної Ради України по 88 виборчому округу, який охоплює Коломийський і Городенківський райони. Самовисуванець, 46 років.

558 1
10.07.2019

Володимир Зеленський назвав ймовірного очільника Івано-Франківської ОДА. Цю посаду може отримати чинний директор Бурштинської ТЕС Денис Шмигаль.

6965 1
10.07.2019

Говоримо з Оксаною Савчук про депутатську діяльність, нову якість політики і навіщо у парламенті представник від Франківська.

529
09.07.2019
Марія Лутчин

«Паттерн» – український кінотрилер з драматичним і динамічним сюжетом. Тут і гламур, і бійки, і погоні, і вбивство, і невидимі впливи таємних режисерів, і любов, яка перемагає.

1150

Наше ставлення до поточних подій залежить від точки зору. Східні філософи казали про бачення з мишачої нори...

1055

Ця публікація - практикум на тему "що робити".

1926 1

Недавно відмічали, за різною психологією, свято Перемоги і День Пам'яті.

1252

Карлос Кастанеда свого часу зауважив важливість того соціального імпульсу, що йде від дрібних (а хтось скаже – “побутових”) тиранів.

1364
28.06.2019

У США група сенаторів і заступник голови комітету Сенату з розвідки провели секретні слухання.

955
20.06.2019

Перед катастрофою в Чорнобилі робочі атомної електростанції нібито помітили в небі над містом містичне створіння.

1397 2
19.06.2019

Президент США Дональд Трамп засумнівався в існуванні невпізнаних літаючих об'єктів (НЛО) усупереч заявам американських пілотів про літальні апарати невідомої приналежності.

723
12.07.2019

На парафії святих Апостолів Петра і Павла у селі Старуня Богородчанського району відсвяткували храмове свято.

829
04.07.2019

У храм Святих Кирила і Методія у Крихівцях привезуть мощі Святого Апостола Юди Тадея для привселюдного вшанування.

798
06.06.2019

До мудреця прийшов воїн і сказав: − Послухай, я вже немолодий, багато часу провів у боях, і знаю, що смерть може наздогнати мене...

1715 1
18.07.2019

Тіна Кароль радує фанатів відвертими знімками, залишивши в минулому образ скромниці.

1143
18.07.2019

Фіртка вирішила поцікавитися, наскільки товстим має бути гаманець абітурієнта, щоб сісти на студентську лаву у місцевих ВНЗ.

14129
15.07.2019

Фіртка повідомляла, що у квітні минулого року міністр інфраструктури України Володимир Омелян вніс у Кабмін подання про звільнення з посади голови Укртрансбезпеки Михайла Ноняка.

7668
14.07.2019

Пресслужба Тіни Кароль спростовує інформацію про виступ співачки в агітаційному концерті у Бахмуті.

1453