агенція новин

«Дністер» виходить з берегів. Пам’ятку архітектури у Франківську, замість реставрації, добудовують (фото)

 

 

 

Поганим станом пам’яток архітектури в Івано-Франківську нікого не здивуєш. Як не дивуємося ми й тому, що більшість реставрацій закінчуються, м’яко кажучи, не зовсім відновленням будівель. Але зняти з пам’ятки архітектури дах у самісінькому центрі міста наважиться не кожен…

 

Історична «справедливість»

На дивні роботи на будівлі готелю «Дністер», заховані від ока перехожих за риштуванням, звернув увагу читач «Репортера». Намагаючись самотужки з’ясувати, що ж там відбувається, він «політав» над вулицею Шевченка безпілотником. З висоти пташиного польоту вдалось зафіксувати, що на «Дністрі» зняли дах і ведуть будівельні роботи. На думку читача, підняття колон та опалубка, які є на фото, можуть свідчити про надбудову нових поверхів.

 

«Репортер» взявся розібратись.

 

Кілька років тому відомий готельєр Мирослав Бойко (фірма «Надія») заявив про готовність реставрувати будівлю. Влітку минулого року там почались роботи з відновлення фасадів.

 

«З будівлею готелю ми зараз на завершальній стадії, – сказав Мирослав Бойко «Репортеру». – Працюємо над відновленням куполу. Хочемо відновити історичну справедливість. Ви знаєте, що дах і купол згорів. Нам доводиться все переробляти відповідно до креслень, які у нас є».

 

Готель “Дністер”. Вигляд з боку двору Січових Стрільців, 14. 1 липня 2017 року

 

Будівля готелю є пам’яткою містобудування і архітектури місцевого значення. Закон зобов’язує власника пам’ятки утримувати її у належному стані, а будь-які ремонтні чи реставраційні роботи проводити виключно за погодженою проектною документацією. При цьому реконструкція будівлі, тобто перебудова, взагалі заборонена. Та показати документи на роботи, які є публічною інформацією, Мирослав Бойко навідріз відмовився.

 

«З документацією ознайомлювалися ті, кому потрібно. Архітектори, проектанти і так далі. Ми вас запросимо на відкриття. І я прошу допомагати і сприяти відновленню міста, а не руйнувати. Ви запускаєте різні плітки. Готель буде відновлений, усе буде зроблено на високому рівні. Давайте, ви не будете заважати нам працювати», – заявив готельєр і далі спілкуватися відмовився.

 

Готель “Дністер”. Вигляд з боку двору Січових Стрільців, 14. 10 липня 2017 року

 

Ніхто не підписував

Щоб розпочати ремонтні чи реставраційні роботи на пам’ятці архітектури, необхідно погодити реставраційне завдання на розробку проектних документів. Свої підписи на документі мали б поставити головний архітектор міста, відділи охорони культурної спадщини ОДА та міського департаменту архітектури. Але і в ОДА, і в міській архітектурі кажуть, що видавали дозволи лише на реставрацію фасадів.

 

«Департаментом погоджувалося реставраційне завдання, котре передбачало реставрацію і відновлення, фарбування елементів фасадів та відновлення віт­рин. Більше жодної проектної документації в департаменті немає, – каже головний архітектор міста Дмитро Нижник. – Про ситуацію з дахом я знаю, бо відслідковую все, що відбувається в місті. Але дати цьому оцінку не можу, це не моя компетенція».

«Є звернення від громадських активістів і від ЗМІ. Є тривожні сигнали, які можуть свідчити, що там робиться щось, що з нами не погоджено. Я подзвонив до замовника і попросив надати дозвільну документацію, але документів нам ще ніхто не приносив, – говорить начальник відділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак. – Доступу на об’єкт у нас немає. З дворового боку виглядає, що наче йдуть роботи з надмуровування ще одного поверху».

 

Проект реставрації фасадів розробляло франківське архітектурне бюро Миколи Василинюка

 

«Десь у 2016 році до нас звернулася фірма «Надія» за розробкою проекту реставрації фасадів, – розповідає Василинюк. – Проект передбачав ремонт штукатурки, кольорове вирішення, заміну та наповнення віконних прорізів. Також працювали над пристосуванням частини приміщень першого поверху під рецепцію. Проект пройшов експертизу. На цьому наша місія як проектантів закінчилася. Так, спершу була мова про вежу, але тільки на словах. Проект для даху ми не розробляли».

 

 

Архітектор-реставратор Ігор Панчишин, який раніше очолював міський відділ охорони культурної спадщини, консультував Василинюка під час розробки проекту для фасадів «Дністра». Каже, у 2015 році мова йшла про те, щоб розділити проект реставрації всієї будівлі на кілька етапів.

 

В першу чергу йшлося про заміну комунікацій у кафе «Чанахи», реставрацію фасадів і вітрин. Далі планувалося відновити вежу на даху. Третій етап передбачав роботи всередині готелю. За час роботи Панчишина на посаді далі першого етапу справа не пішла.

 

«Це мав бути один із небагатьох в місті повноцінний покроковий реставраційний проект. Архітектор серйозно поставився до реставраційних вимог. Було написане реставраційне завдання. Власника вдалося переконати своїм коштом зробити дерев’яні вітрини, – каже Ігор Панчишин. – Те, що видно на фото зверху, для мене є дивним, бо фактично розібраний дах. Так, два роки тому у власника були думки зробити мансардний поверх, але нам наче вдалося донести йому, що це потрібно зробити так, аби не змінювався силует даху. Але тоді мови про проект ще не було. Говорилося на словах».

 

 

Фото з дрону ми показали колишньому головному архітектору міста Володимиру Гайдару.

 

«По фото судити важко. Мені виглядає, що відбувається повноцінна реконструкція верхнього поверху, – говорить він. – Знятий дах, ведуться будівельні роботи. Встановлюється на існуючі стіни окремий несучий каркас – залізобетонні колони, балки, робиться опалубка на додаткове перекриття. Ймовірно, піднімається або підсилюється дах – щоб сказати точно, треба бачити проект. Але знятий дах, залита опалубка вказують на реконструкцію».

 

По колу?

Контролює будівельні роботи управління з питань держархбудконтролю (ДАБІ). За словами т.в.о. начальника управління в Івано-Франківську Олега Семківа, обласне ДАБІ вже скасувало дозвіл на проведення робіт у будівлі готелю «Дністер». Власнику надіслали лист з вимогою припинити будівельні роботи.

 

«Є висновок обласного управління, що дозвільні документи скасовані. Роботи на об’єкті припинені, – каже Семків. – Також ще нашими інспекторами складено акт про те, що знятий дах. Усе зафіксовано. Знятий дах і підмуровка по боках будинку не були передбачені проектом. Тому акт складено за відхилення від робочого проекту».

 

За словами Олега Семківа, за порушення відповідатиме власник будівлі, заплатить штраф – 75 тисяч гривень.

 

Здавалося б, рішення ДАБІ про припинення будівництва означає, що пам’ятка врятована. Але не все так просто. Що означає рішення інспекції для будівлі, пояснює Володимир Ідак:

«По-перше, замовник має припинити будівництво. Це вже добре. Далі він повинен виготовити або скоригувати проектну документацію відповідно до того, що він реально зробив. А потім він має погодити ті документи або довести будівлю до первісного вигляду. Скоріш за все, замовник буде звертатися до департаменту з реставраційним завданням, щоб йому погодили те, що він хоче – реконструкцію даху з надбудовою поверху. А там вже будемо приймати рішення».

 

Трохи історії

Нинішню будівлю «Дністра» звели у 1913 році на місці найдавнішого в місті готелю «Центральний». Проект розробив архітектор Фредерік Януш. У центрі міста постала імпозантна чотириповерхова кам’яниця з двома парадними фасадами, великими мансардними приміщеннями та вежею із годинником. Неповторності їй придала колонада – частина залізобетонного каркасу вздовж вулиці Шевченка. Будинок став одним із перших залізобетонних у місті. У ньому розмістили готельні номери, ресторан, кафе та третій у Станиславові кінотеатр. Комплекс назвали «Австрія».

 

 

Під час Першої світової готель перейменували на «Жорж». А за часів ЗУНР – на «Одесу». Саме тут 3 січня 1919 року була прийнята знаменна ухвала про об’єднання ЗУНР з УНР.

 

 

За Польщі готель носив назву «Варшава». За радянщини готель з рестораном двічі перейменовували. Спочатку вони називалися «Спартак», а від початку 1960-х – «Дністер». У 1998 році сталася пожежа, під час якої згоріла вежа на даху.

 

Софія Дечаківська, Репортер

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

11.07.2019

Зіновія Андрійовича у Надвірній знають багато років. Номер його мобільного — ніколи не був для мешканців загадкою, а двері його кабінету може вільно відчинити.

256
11.07.2019
Наталія Кушніренко

Андрій Іванчук - кандидат до Верховної Ради України по 88 виборчому округу, який охоплює Коломийський і Городенківський райони. Самовисуванець, 46 років.

359 1
10.07.2019

Володимир Зеленський назвав ймовірного очільника Івано-Франківської ОДА. Цю посаду може отримати чинний директор Бурштинської ТЕС Денис Шмигаль.

5454 1
10.07.2019

Говоримо з Оксаною Савчук про депутатську діяльність, нову якість політики і навіщо у парламенті представник від Франківська.

362
09.07.2019
Марія Лутчин

«Паттерн» – український кінотрилер з драматичним і динамічним сюжетом. Тут і гламур, і бійки, і погоні, і вбивство, і невидимі впливи таємних режисерів, і любов, яка перемагає.

979
08.07.2019

Він йде від партії «Слуга народу» у Верховну Раду від Калуського, Рогатинського та Галицького районів.

1471

Наше ставлення до поточних подій залежить від точки зору. Східні філософи казали про бачення з мишачої нори...

939

Ця публікація - практикум на тему "що робити".

1776 1

Недавно відмічали, за різною психологією, свято Перемоги і День Пам'яті.

1150

Карлос Кастанеда свого часу зауважив важливість того соціального імпульсу, що йде від дрібних (а хтось скаже – “побутових”) тиранів.

1275
28.06.2019

У США група сенаторів і заступник голови комітету Сенату з розвідки провели секретні слухання.

820
20.06.2019

Перед катастрофою в Чорнобилі робочі атомної електростанції нібито помітили в небі над містом містичне створіння.

1264 2
19.06.2019

Президент США Дональд Трамп засумнівався в існуванні невпізнаних літаючих об'єктів (НЛО) усупереч заявам американських пілотів про літальні апарати невідомої приналежності.

646
12.07.2019

На парафії святих Апостолів Петра і Павла у селі Старуня Богородчанського району відсвяткували храмове свято.

693
04.07.2019

У храм Святих Кирила і Методія у Крихівцях привезуть мощі Святого Апостола Юди Тадея для привселюдного вшанування.

703
06.06.2019

До мудреця прийшов воїн і сказав: − Послухай, я вже немолодий, багато часу провів у боях, і знаю, що смерть може наздогнати мене...

1595 1
15.07.2019

Фіртка повідомляла, що у квітні минулого року міністр інфраструктури України Володимир Омелян вніс у Кабмін подання про звільнення з посади голови Укртрансбезпеки Михайла Ноняка.

7389
14.07.2019

Пресслужба Тіни Кароль спростовує інформацію про виступ співачки в агітаційному концерті у Бахмуті.

1305
14.07.2019

Вчора поховали загиблих дітей. Похорон відбувся в селі Мала-Тур'я. Відео похорону дітей виклали у мережу на Ютуб-каналі АвтоМайдан.

4207
11.07.2019

За словами комунальників, вони будуть чистити резервуари для води.

3910