агенція новин

Чим цьогоріч фестиваль Porto Franko вражав відвідувачів

 

 

Відкриття Porto Franko, фото: Anastasia Mantach/Porto Franko Fest

 

В середині червня Івано-Франківськ знову перетворився на порт на берегах міфічного Карпатського моря — там відбувся фестиваль сучасного мистецтва Porto Franko.
 

Він поєднав виступи театрів з України, Польщі та Литви, поетичні перформанси, концерти й кінопрограму документальних фільмів. Фестиваль наповнив мистецтвом несподівані простори міста. Наприклад, для відкриття Porto Franko будівля міського драмтеатру перетворилась на сцену-корабель, а музику Джона Кейджа виконували на залізничному вокзалі.

 

Власне, музика об’єднувала різні події та різних учасників фестивалю. Як звучав порт Франківськ — у матеріалі Громадське Культура.

 

Porto Franko звучить, як поезофонія

Окремою програмою фестивалю була поезофонія — поєднання поезії та музики. Юрій Андрухович з гуртом Karbido представили там проект «Літографії» про історії та легенди старого Станиславова.

 

   Юрій Андрухович, письменник, поет

 

«Це такий музично-поетичний концерт із семи композицій на сім моїх віршів. А кожен з них стосується якогось міського міфу, легенди, того, що зовсім поруч відбувалося у минулих століттях. Я навіть не знаю, до якого музичного стилю це належить. Коли ми готували «ATLAS ESTREMO», то назвали це панк-джазом. Я думаю, що це щось у тому ж напрямку, тільки стало більше фрі-джазу».

 

Юрій Андрухович з Karbido на поезофонії, фото: Anastasia Mantach/Porto Franko Fest

 

Тарасові Прохаську акомпанував виконавець на корі, представник древньої сенегальської музичної династії Кеба Ціссохо.

Тарас Прохасько, письменник

 

«Кеба — музикант, а музика є універсальною мовою. Але й кожна мова є частиною світової музики. Ми почулися з ним на такому рівні, що він відчув мелодику української мови, а я спробував відчути їхні традиційні сенегальські ритми. Крім того, ми подивилися один на одного, доторкнулися, і кожен з нас при виконанні свого фрагменту думав про те, щоб дати місце іншому».

 

Поезофонія з Тарасом Прохаськом і Кеби Ціссохо, фото: Artem Galkin/Porto Franko Fest

 

З Юрієм Іздриком у ніч поезофонії поринули контрабасист Аліреза Тогіяні та акордеоніст Даміан Келлер.

 

«Моя історія на цій поезофонії відрізнялася тим, що мені дісталися мінімалісти. Побачивши, що у моїх віршах літер набагато більше, ніж у їхніх партитурах нот, я вирішив, що читати свої вірші повністю немає сенсу. Доцільніше брати фрагменти, де буде відчуватися, що це доречно. А все інше — повна деконструкція. Це вибір іноді одного слова, іноді строфи, іноді рядка — що коротше, то краще. Бажано вірусного характеру, щоб могло бути рефреном, щоб могло в цю петлю, «loop», увійти, повторюватися безкінечне число разів».

Poesophonia. Ніч. Palimpset, Konezerte-Konzepte, фото: Artem Galkin/Porto Franko Fest

 

Porto Franko звучить, як єдиний у світі бамбуковий орган

Нідерландець Ганс ван Коолвіжк представив свої музичні скульптури у будівлі барокового костелу. Серед них єдиний у світі бамбуковий орган — Bambuso Sonoro.

Ганс ван Коолвіжк за Bambuso Sonoro, фото: Ju Ostroushko/Porto Franko Fest

 

Ганс ван Коолвіжк, артист і винахідник музичних інструментів

 

«Цей інструмент привів мене до різних матеріалів, до різних людей. Я зробив цей інструмент, бо не хотів ставати віртуозом на флейті. Молодь робить це так добре, 12-річні діти в Індії вміють грати краще, ніж я коли-небудь навчився б. А коли я почав вчитися, мені вже було 34.

 

Я не хотів грати самостійно, тому мені треба було знайти спосіб, у який повітря потрапляло б у флейту. Спершу я використовував велосипедний насос. Але це було нудно і це нікуди не годилося. Потім хтось подав мені ідею, дивну річ, я пояснив це все у своїй книзі: мені порадили використати водяний насос з Африки, де вони використовують воду, що падає, щоб підняти її вище. Тому я відтворив конструкцію такою, як побачив її на малюнку. Там задіяні два клапани, мені не було видно того, що всередині. Того я просто сподівався, що це спрацює.

Bambuso Sonoro, фото: Ju Ostroushko/Porto Franko Fest

 

Це не інструмент, на якому можна грати швидко, і це не інструмент для мелодій. Він для звуку і повільних змін у звуці. Якби в мене була така змога, я б хотів грати цілу годину, використовуючи лише декілька тонів. Дуже повільно, щоб можна було сповна зануритись і звук».

 

Porto Franko звучить, як музичний док

Кінопрограму Porto Franko склали музичні документальні фільми. Серед них були стрічки про Іґґі Попа, Кетлін Ханну та берлінську сцену 80-х.

Надія Парфан, кураторка кінопрограми Porto Franko Music Docs

 

«Ми з командою фестивалю «86» дуже любимо концептуальну витриманість. Для мене Porto Franko — це музична подія, і Роман Григорів (засновник фестивалю — ред.) — це музикант, диригент, музичний куратор. Тому хотілося працювати з музикою і так виникла ідея музичної документалістики. Бо ми маємо музику на сцені й на концерті, в поп-культурі, але ми не завжди знаємо, що за цим стоїть, яка біографія, як люди до цього приходять, що вони переживають. Тож просто було цікаво розказати усі ці історії, створити додатковий об’єм для розуміння музики і музичної культури».  

 

Porto Franko звучить, як «Гамлет»  

НеоОПЕРА-жах «Гамлет», фото: Ju Ostroushko/Porto Franko Fest

 

На фестивалі показали НеоОПЕРУ-жах «Гамлет». У ній поєдналися переклад Юрія Андруховича, режисура Ростислава Держипільського і музика Романа Григоріва та Іллі Разумейка. Виконували виставу в підвалі івано-франківського драмтеатру.

   Ростислав Держипільський, театральний режисер

 

«Я вже це казав неодноразово, що в мене як режисера не було особливих амбіцій щодо «Гамлета». Дуже часто так буває, що матеріал сам приходить, сам тебе прикликає. Так і «Гамлет» на певному етапі сказав: «Давай, постав мене, постав». Продиктувало й місце. Коли ми з композитором Ромком Григорівим зайшли в підвал (драмтеатру — ред.), він сказав, що напише щось для виконання там. Але найбільше мене в цій історії вела сучасність, те, що болить сьогодні українцям».

 

за матеріалами ukraineartnews

фото: Anastasia Mantach/Porto Franko Fest

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram , читайте нас у Facebook і Twitter , щоб першими дізнаватися про ключові події дня


01.07.2017 841 0
Коментарі (0)

Çàãðóçêà...

16.07.2019
Люся Грибик

Рік за роком, рік за роком і юна співачка з Івано-Франківська потрапила на велику сцену популярного шоу. 

447
11.07.2019

Зіновія Андрійовича у Надвірній знають багато років. Номер його мобільного — ніколи не був для мешканців загадкою, а двері його кабінету може вільно відчинити.

372
11.07.2019
Наталія Кушніренко

Андрій Іванчук - кандидат до Верховної Ради України по 88 виборчому округу, який охоплює Коломийський і Городенківський райони. Самовисуванець, 46 років.

502 1
10.07.2019

Володимир Зеленський назвав ймовірного очільника Івано-Франківської ОДА. Цю посаду може отримати чинний директор Бурштинської ТЕС Денис Шмигаль.

6624 1
10.07.2019

Говоримо з Оксаною Савчук про депутатську діяльність, нову якість політики і навіщо у парламенті представник від Франківська.

487
09.07.2019
Марія Лутчин

«Паттерн» – український кінотрилер з драматичним і динамічним сюжетом. Тут і гламур, і бійки, і погоні, і вбивство, і невидимі впливи таємних режисерів, і любов, яка перемагає.

1125

Наше ставлення до поточних подій залежить від точки зору. Східні філософи казали про бачення з мишачої нори...

1026

Ця публікація - практикум на тему "що робити".

1887 1

Недавно відмічали, за різною психологією, свято Перемоги і День Пам'яті.

1221

Карлос Кастанеда свого часу зауважив важливість того соціального імпульсу, що йде від дрібних (а хтось скаже – “побутових”) тиранів.

1338
28.06.2019

У США група сенаторів і заступник голови комітету Сенату з розвідки провели секретні слухання.

918
20.06.2019

Перед катастрофою в Чорнобилі робочі атомної електростанції нібито помітили в небі над містом містичне створіння.

1369 2
19.06.2019

Президент США Дональд Трамп засумнівався в існуванні невпізнаних літаючих об'єктів (НЛО) усупереч заявам американських пілотів про літальні апарати невідомої приналежності.

700
12.07.2019

На парафії святих Апостолів Петра і Павла у селі Старуня Богородчанського району відсвяткували храмове свято.

800
04.07.2019

У храм Святих Кирила і Методія у Крихівцях привезуть мощі Святого Апостола Юди Тадея для привселюдного вшанування.

773
06.06.2019

До мудреця прийшов воїн і сказав: − Послухай, я вже немолодий, багато часу провів у боях, і знаю, що смерть може наздогнати мене...

1680 1
18.07.2019

Фіртка вирішила поцікавитися, наскільки товстим має бути гаманець абітурієнта, щоб сісти на студентську лаву у місцевих ВНЗ.

14078
15.07.2019

Фіртка повідомляла, що у квітні минулого року міністр інфраструктури України Володимир Омелян вніс у Кабмін подання про звільнення з посади голови Укртрансбезпеки Михайла Ноняка.

7624
14.07.2019

Пресслужба Тіни Кароль спростовує інформацію про виступ співачки в агітаційному концерті у Бахмуті.

1419
14.07.2019

Вчора поховали загиблих дітей. Похорон відбувся в селі Мала-Тур'я. Відео похорону дітей виклали у мережу на Ютуб-каналі АвтоМайдан.

4817